Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPonad tysiąc studentów Collegium Medicum wciąż nie zostało zaszczepionych. Czy władzom UMK nie jest wstyd?

Ponad tysiąc studentów Collegium Medicum wciąż nie zostało zaszczepionych. Czy władzom UMK nie jest wstyd?

Napisane przez  Ł.R. / TVN24.pl Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 15 luty 2021 14:55

Szczepienia lekarzy i całego personelu medycznego są ważne, bowiem są to osoby mające bezpośredni kontakt z chorymi, a więc w przypadku zakażenia COVID-19, mogą narażać pacjentów na kontakt z wirusem. Dlatego też personel medyczny w ramach grupy ,,zero” miał być zaszczepiony w pierwszej kolejności do 25 stycznia.

Tymczasem 25 stycznia ruszyły już szczepienia seniorów, a jak się okazuje nawet około 1,5 tys. studentów Collegium Medicum może pracować w bydgoskich szpitalach uniwersyteckich, nie będąc zaszczepionych. Nauki na studiach medycznych nie da się bowiem prowadzić tylko zdalnie. Szczepienia dla studentów Collegium Medicum zostały wstrzymane w piątek. Główny powód tych opóźnień, jaki podaje rząd, to opóźnienia w dostawie szczepionek od producentów.

 

W przypadku Collegium Medicum jest jednak też drugi medal całej sprawy – podlega ona bowiem pod Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, a jak się okazało na tej uczelni szczepiono pracowników, którzy w żaden sposób nie są związani z medycyną. Głośno zrobiło się o tym, gdy wyszło na jaw, że zaszczepiony został poseł Zbigniew Girzyński, który na UMK wykłada historię. Rzecznik UMK, jednocześnie przewodniczący Rady Miasta Torunia stwierdził, że jest to uniwersytet medyczny (taki status ma dzięki wchłonięciu w swoją strukturę bydgoskiego Collegium Medicum), dlatego ma prawo szczepić swoich pracowników. Zaczęto zatem szczepić humanistów,a teraz brakuje szczepień dla studentów, którzy będą mieli kontakt z chorymi w bydgoskich szpitalach.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu