Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Mieszkańcy na własne oczy mogą zobaczyć czym oddychają”

,,Mieszkańcy na własne oczy mogą zobaczyć czym oddychają”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 12 luty 2021 15:04

Tymi słowami można podsumować niecodzienny happening, jaki miał miejsce w ostatnich dniach przy ulicy Gdańskiej, gdzie nieopodal Muzeum Okręgowego stanęły sztuczne płuca. Z dnia na dzień robił się one jednak coraz bardziej czarne. W piątek happening podsumowali jego organizatorzy Bydgoski Alarm Smogowy oraz Stop Smog Miedzyń.

Czarne sztuczne płuca mogłyby robić za wystarczające podsumowanie, bowiem odbarwiły się poprzez odkładanie się na nich pyłków, które każdego dnia wdychamy.

 

Główną przyczyną smogu w polskich miastach są systemy grzewcze. Inicjatorzy akcji wspomnieli, że w Bydgoszczy wymiany na bardziej ekologiczne wymaga ponad 23 tys. pieców, z czego 7 tys. w mieszkaniach należących do bydgoskiego samorządu. Na konferencji przedstawiono jako główny postulat przyśpieszenie programu wymiany pieców oraz opracowanie publicznie jawnego planu likwidacji 7 tys. pieców z zasobu miejskiego. Postuluje się również o specjalne programy dofinansowywane przez MOPS dla najuboższych, aby również mieli możliwość wymiany starego ogrzewania. Bydgoskie środowiska antysmogowe (tak je można nazwać) oczekują również instalacji kolejnych 4 czujników jakości powietrza, na terenie Bydgoszczy.

 

- Już dzisiaj mieszkańcy Bydgoszczy mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza – nie wrzucajcie od teraz do swoich pieców śmieci i plastiku, lakierowanych mebli i tym podobnych rzeczy. To was truje i nasze dzieci – wyjaśnił Piotr Wardowski - Chciałbym się zwrócić do decydentów na szczeblu samorządowym i centralnym – smog tworzy się również w niemądrych ustawach, smog tworzy się w bierności, smog tworzy się w pozwoleniach na sprowadzanie fatalnej jakości węgla itp. Smog nie zna prawicy, lewicy, ze smogiem należy wspólnie walczyć.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

 • Dywagacje o bilecie za 50 zł. Dzisiaj to już musztarda po obiedzie

  Od kilku miesięcy w Niemczech obowiązuje bilet miesięczny po 9 euro, który pozwala korzystać z pociągów, autobusów, tramwajów, czy metra. Temat pojawił się też w polskich mediach, stąd też nie powinno dziwić nikogo, że również wśród polityków pojawił się pomysł, aby go wdrożyć w Polsce – partia Szymona Hołowni Polska2050 wyszła nawet wprost z propozycją takiego biletu za 50 zł na drodze interpelacji poselskich.

Wiadomości z regionu