Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Bydgoszczy wzywa policję do działania zgodnie z prawem

Prezydent Bydgoszczy wzywa policję do działania zgodnie z prawem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 01 luty 2021 14:53

Włodarz Bydgoszczy w swoim piśmie do Komendanta Miejskiego Policji podkreśla, że artykuł 57 Konstytucji zapewnia każdemu obywatelowi wolność uczestnictwa w zgromadzeniach. Jest to odpowiedź na piątkowe incydenty w okolicy Ronda Jagiellonów, gdzie po godzinie 20 doszło do eskalacji, w trakcie której popychana była przez policjantów posłanka Iwona Kozłowska. Parlamentarzystka twierdzi, że uderzoną ją nawet w twarz.

Prezydent Rafał Bruski podnosi, iż zgodnie z Konstytucją tylko ustawa może ograniczyć obywatelom prawo do zgromadzeń, a takowa nie została uchwalona, stąd też w jego opinii policjanci nie mają tego prawa ograniczać – Z doświadczeń wynikających z podejmowanych przez policję interwencji jednoznacznie wynika, że to właśnie obecność umundurowanych lub nieumundurowanych funkcjonariuszy policji powoduje eskalację zachowań protestujących. Szczególnie w związku z użyciem środków chemicznych lub siły fizycznej – pisze prezydent do komendanta.

 

Prezydent w piśmie odnosi się do konkretnego incydentu, jaki miał miejsce w piątek. W pewnym momencie w tłum weszli policjanci i wyprowadzili mężczyznę, który miał odpalić racę. Policjanci podkreślali jednak, że ta osoba nie jest zatrzymana, a do radiowozu została zebrana jedynie w celu wylegitymowania.

 

Nagranie z piątkowych zajść:

 

Popchnięcie posłanki Kozłowskiej:

 

Niedopuszczalne jest używanie przemocy wobec kogokolwiek, w tym także, osób chronionych immunitetem oraz utrudnianie prawników reprezentujących osoby, wobec których policja podjęła czynności służbowe – pisze dalej prezydent. Na naszym materiale widać, że nie chciano dopuścić przez długi czas do osoby ujętej zarówno posłanki Iwony Kozłowskiej, która została kilka razy popchnięta oraz adwokata Michała Bukowińskiego – Żądam działania policji zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym i wyeliminowani działań skutkujących zagrożeniem bezpieczeństwa i porządku publicznego.

 

Prezydent oczekuje też szczegółowych wyjaśnień dotyczących piątkowych działań policyjnych, w tym także informacji o ewentualnych decyzjach dyscyplinarnych.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu