Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Bydgoszczy wzywa policję do działania zgodnie z prawem

Prezydent Bydgoszczy wzywa policję do działania zgodnie z prawem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 01 luty 2021 14:53

Włodarz Bydgoszczy w swoim piśmie do Komendanta Miejskiego Policji podkreśla, że artykuł 57 Konstytucji zapewnia każdemu obywatelowi wolność uczestnictwa w zgromadzeniach. Jest to odpowiedź na piątkowe incydenty w okolicy Ronda Jagiellonów, gdzie po godzinie 20 doszło do eskalacji, w trakcie której popychana była przez policjantów posłanka Iwona Kozłowska. Parlamentarzystka twierdzi, że uderzoną ją nawet w twarz.

Prezydent Rafał Bruski podnosi, iż zgodnie z Konstytucją tylko ustawa może ograniczyć obywatelom prawo do zgromadzeń, a takowa nie została uchwalona, stąd też w jego opinii policjanci nie mają tego prawa ograniczać – Z doświadczeń wynikających z podejmowanych przez policję interwencji jednoznacznie wynika, że to właśnie obecność umundurowanych lub nieumundurowanych funkcjonariuszy policji powoduje eskalację zachowań protestujących. Szczególnie w związku z użyciem środków chemicznych lub siły fizycznej – pisze prezydent do komendanta.

 

Prezydent w piśmie odnosi się do konkretnego incydentu, jaki miał miejsce w piątek. W pewnym momencie w tłum weszli policjanci i wyprowadzili mężczyznę, który miał odpalić racę. Policjanci podkreślali jednak, że ta osoba nie jest zatrzymana, a do radiowozu została zebrana jedynie w celu wylegitymowania.

 

Nagranie z piątkowych zajść:

 

Popchnięcie posłanki Kozłowskiej:

 

Niedopuszczalne jest używanie przemocy wobec kogokolwiek, w tym także, osób chronionych immunitetem oraz utrudnianie prawników reprezentujących osoby, wobec których policja podjęła czynności służbowe – pisze dalej prezydent. Na naszym materiale widać, że nie chciano dopuścić przez długi czas do osoby ujętej zarówno posłanki Iwony Kozłowskiej, która została kilka razy popchnięta oraz adwokata Michała Bukowińskiego – Żądam działania policji zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym i wyeliminowani działań skutkujących zagrożeniem bezpieczeństwa i porządku publicznego.

 

Prezydent oczekuje też szczegółowych wyjaśnień dotyczących piątkowych działań policyjnych, w tym także informacji o ewentualnych decyzjach dyscyplinarnych.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

 • Sejmik zebrał się, aby rozmawiać o rolnictwie. Podkreślono potrzebę rozwoju portów morskich

  Sytuacja w polskim rolnictwie jest trudna, co pokazały protesty z ostatnich dni oraz incydent z Kotomierza pod Bydgoszczą, gdzie doszło do wysypania zboża, co krytykuje prezydent i wicepremier Ukrainy atakując Polskę. Rolnictwo jest ważną gałęzią gospodarki województwa kujawsko-pomorskiego, dlatego w poniedziałek 26 lutego na nadzwyczajnej sesji zebrał się Sejmik Województwa.

Wiadomości z regionu