Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSkandal: Pracownicy UMK w Toruniu mogą się szczepić przed kolejką na plecach bydgoskiego Collegium Medicum

Skandal: Pracownicy UMK w Toruniu mogą się szczepić przed kolejką na plecach bydgoskiego Collegium Medicum

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 styczeń 2021 01:02

Uniwersytet Mikołaja Kopernika jak niepodległości broni podległości w swoich strukturach Collegium Medicum, które toruńska uczelnia wchłonęła w kontrowersyjnych okolicznościach. Trudno się jednak temu dziwić, bowiem posiadani w strukturze CM w Bydgoszczy daje uczelni dodatkowe profity, jak ujawniają ,,Toruńskie Nowości”, w tym wypadku możliwość kierowania swoich pracowników na szczepienia przed kolejką. Wśród zaszczepionych w taki sposób jest poseł PiS Zbigniew Girzyński – z wykształcenia historyk.

Do poniedziałku 25 stycznia szczepione powinny być tylko osoby z ,,grupy 0”, w tym przede wszystkim służba zdrowia, pracownicy DPS, a także pracownicy i studenci uczeni medycznych. Z tymi ostatnimi ma to związek z tym, że uczelnie medyczne mają ciągłą styczność ze służbą zdrowia, studenci odbywają chociażby praktykę w szpitalach. Bydgoskie Collegium Medicum nie jest jednak niezależnym podmiotem, podlega bowiem rektorowi UMK prof. Andrzejowi Sokale, a ten postanowił rozszerzyć program szczepień na całą uczelnie.

 

Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia i jak się okazuje, już w ubiegłym roku pierwszą dawkę szczepionki przyjął poseł PiS Zbigniew Girzyński, będący pracownikiem UMK, jako doktor nauk humanistycznych wykłada historię, czyli ze służbą zdrowia i Collegium Medicum nie ma nic wspólnego. Decyzją prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, Girzyński został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości.

 

Poseł ujawnia kulisy

Girzyński na Facebook-u wyjaśnił jak do tego wszystkiego doszło:

 

 

Szczepionek nie starczyło dla wszystkich z ,,grupy 0”

Gdyby częścią UMK nie było Collegium Medicum, to rektor tej uczelni nie dostałby możliwości rozporządzania szczepionkami. Ten przywilej jak wynika chociażby z wyjaśnień posła Girzyńskiego, został wykorzystany do szczepienia tej części kadry, która w żaden sposób do ,,grupy 0” się nie kwalifikuje.

 

Sprawa jest skandaliczna z tego powodu, że od kilku dni dostajemy informacje np. o pracownikach Domów Pomocy Społecznej, którzy pracują z osobami w podeszłym wieku, najbardziej narażonymi na ciężki przebieg COVID-19, którzy zaliczają się z tego powodu do ,,grupy 0”, ale do tej pory się nie zaszczepili, bowiem nie starczyło dla nich szczepionek. Nie starczyło, bowiem ważniejsi okazali się wybitni humaniści z toruńskiego UMK!

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu