Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPremier zapowiada specjalne środki na psychiatrię dziecięcą, kilka miesięcy temu upominała się o to Rada Miasta Bydgoszczy

Premier zapowiada specjalne środki na psychiatrię dziecięcą, kilka miesięcy temu upominała się o to Rada Miasta Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 23 styczeń 2021 08:35
Premier zapowiada specjalne środki na psychiatrię dziecięcą, kilka miesięcy temu upominała się o to Rada Miasta Bydgoszczy Fot: Krystian Maj / KPRM

Rząd zamierza przeznaczyć na systemową poprawę całego obszaru związanego z opieką psychiatryczną dzieci i młodzieży dodatkowe 220 mln zł, z czego ok. 120 mln zł dedykowane ma być poprawie infrastruktury.


- Wyzwania cywilizacyjne, to nie tylko walka z pandemią czy troska o odbudowę gospodarki. To także walka o zdrowie psychiczne oraz dbałość o system psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, a także inwestowanie środków w ten system – powiedział w środę 20 stycznia premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając, że psychiatria dziecięca i młodzieżowa uzyska specjalne wsparcie.

 

Przy tej okazji warto wspomnieć, że już w lutym ubiegłego roku, Rada Miasta Bydgoszczy jako jeden z pierwszych, a być może nawet pierwszy samorząd w Polsce, przyjęła stanowisko do rządu, w którym wskazano na potrzebę większego doinwestowania psychiatrii dziecięcej – Rada Miasta Bydgoszczy nie akceptuje sytuacji, w której dzieci i młodzież mają wspólne izby przyjęć z dorosłymi hospitalizowanymi na oddziałach dla dorosłych oraz zmuszeni ze względu na brak łóżek, do leżenia na materacach położonych na podłodze – czytamy w stanowisku, którego treść opracował radny prof. Maciej Świątkowski.

 

Powyższy problem wynika z barier infrastrukturalnych, którego rozwiązaniem mogą być jedynie dodatkowe inwestycje. Być może zatem część środków z puli 120 mln zł zapowiedzianej na rozbudowę infrastruktury przez premiera, trafi na bydgoskie oddziały psychiatryczne.

 

Dyskusja na sesji w lutym 2020 roku zakończyła się awanturą, radni opozycji, reprezentujący formację rządzącą krajem, zarzucali mu wymiar polityczny i atakowanie rządu. Profesor Świątkowski bronił się, że jego główną intencją jest upomnienie się tylko o dziedzinę zdrowia jaką jest psychiatria.

 

W kolejnych miesiącach upominali się też inni

W ostatnich miesiącach o problemach psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej mówi się więcej, z jednej strony wynika to z epidemii COVID-19, bowiem izolacja może pewne zaburzenia psychiczne potęgować, ale też rośnie świadomość problemu. W Senacie planowana była wspólna debata Marszałka Senatu i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która dwukrotnie była przekładana, z powodu wzrostu zagrożenia epidemicznego. Kilka tygodni temu apel o wsparcie psychiatrii przyjął też Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

W styczniu natomiast Senat wprowadził korektę do budżetu państwa na 2021 rok, wnosząc o dodatkowe 80 mln na psychiatrię dziecięcą i młodzieżową. W ostatnią środę Sejm wszystkie poprawki Senatu co prawda odrzucił, ale tego samego dnia premier zapowiedział program wsparcia wart prawie trzykrotnie więcej – wspomniane 220 mln zł. Można powiedzieć, że krople wydrążyły w skale, bowiem wraz ze wzrostem świadomości o potrzebach psychiatrii pojawia się więcej inicjatyw wsparcia.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu