Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPremier zapowiada specjalne środki na psychiatrię dziecięcą, kilka miesięcy temu upominała się o to Rada Miasta Bydgoszczy

Premier zapowiada specjalne środki na psychiatrię dziecięcą, kilka miesięcy temu upominała się o to Rada Miasta Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 23 styczeń 2021 08:35
Premier zapowiada specjalne środki na psychiatrię dziecięcą, kilka miesięcy temu upominała się o to Rada Miasta Bydgoszczy Fot: Krystian Maj / KPRM

Rząd zamierza przeznaczyć na systemową poprawę całego obszaru związanego z opieką psychiatryczną dzieci i młodzieży dodatkowe 220 mln zł, z czego ok. 120 mln zł dedykowane ma być poprawie infrastruktury.


- Wyzwania cywilizacyjne, to nie tylko walka z pandemią czy troska o odbudowę gospodarki. To także walka o zdrowie psychiczne oraz dbałość o system psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, a także inwestowanie środków w ten system – powiedział w środę 20 stycznia premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając, że psychiatria dziecięca i młodzieżowa uzyska specjalne wsparcie.

 

Przy tej okazji warto wspomnieć, że już w lutym ubiegłego roku, Rada Miasta Bydgoszczy jako jeden z pierwszych, a być może nawet pierwszy samorząd w Polsce, przyjęła stanowisko do rządu, w którym wskazano na potrzebę większego doinwestowania psychiatrii dziecięcej – Rada Miasta Bydgoszczy nie akceptuje sytuacji, w której dzieci i młodzież mają wspólne izby przyjęć z dorosłymi hospitalizowanymi na oddziałach dla dorosłych oraz zmuszeni ze względu na brak łóżek, do leżenia na materacach położonych na podłodze – czytamy w stanowisku, którego treść opracował radny prof. Maciej Świątkowski.

 

Powyższy problem wynika z barier infrastrukturalnych, którego rozwiązaniem mogą być jedynie dodatkowe inwestycje. Być może zatem część środków z puli 120 mln zł zapowiedzianej na rozbudowę infrastruktury przez premiera, trafi na bydgoskie oddziały psychiatryczne.

 

Dyskusja na sesji w lutym 2020 roku zakończyła się awanturą, radni opozycji, reprezentujący formację rządzącą krajem, zarzucali mu wymiar polityczny i atakowanie rządu. Profesor Świątkowski bronił się, że jego główną intencją jest upomnienie się tylko o dziedzinę zdrowia jaką jest psychiatria.

 

W kolejnych miesiącach upominali się też inni

W ostatnich miesiącach o problemach psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej mówi się więcej, z jednej strony wynika to z epidemii COVID-19, bowiem izolacja może pewne zaburzenia psychiczne potęgować, ale też rośnie świadomość problemu. W Senacie planowana była wspólna debata Marszałka Senatu i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która dwukrotnie była przekładana, z powodu wzrostu zagrożenia epidemicznego. Kilka tygodni temu apel o wsparcie psychiatrii przyjął też Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

W styczniu natomiast Senat wprowadził korektę do budżetu państwa na 2021 rok, wnosząc o dodatkowe 80 mln na psychiatrię dziecięcą i młodzieżową. W ostatnią środę Sejm wszystkie poprawki Senatu co prawda odrzucił, ale tego samego dnia premier zapowiedział program wsparcia wart prawie trzykrotnie więcej – wspomniane 220 mln zł. Można powiedzieć, że krople wydrążyły w skale, bowiem wraz ze wzrostem świadomości o potrzebach psychiatrii pojawia się więcej inicjatyw wsparcia.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Blisko rok po rosyjskiej inwazji europejczycy nadal solidarni z Ukrainą

  Pod koniec lutego minie rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę, która wywołała skutki w całej Unii Europejskiej, działania związane z sankcjami doprowadziły do ograniczenia importu surowców energetycznych z Rosji, co przełożyło się też na wzrost cen. Jak pokazuje najnowsze badanie Eurobarometru opinia publiczna w Unii Europejskiej pomimo tych niedogodności popiera politykę wspierania Ukrainy i nakładania na Rosję sankcji.

 • Portal chwilowo zawieszony

  1 i 2 lutego nie pojawią sie żadne nowe treści na Portalu Kujawskim.  W ten sposób chcemy pokazać jakim zagrożeniem dla lokalnych mediów jest wydawanie przez Urząd Miasta Bydgoszczy swoich mediów, które nie muszą się liczyć z rachunkiem ekonomicznym. Bez prywatnych mediów, czytelnicy będą skazani jedynie na przekaz kreowany przez polityków, bez poruszania dla nich niewygodnych kwestii.

Wiadomości z regionu