Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPremier zapowiada specjalne środki na psychiatrię dziecięcą, kilka miesięcy temu upominała się o to Rada Miasta Bydgoszczy

Premier zapowiada specjalne środki na psychiatrię dziecięcą, kilka miesięcy temu upominała się o to Rada Miasta Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 23 styczeń 2021 08:35
Premier zapowiada specjalne środki na psychiatrię dziecięcą, kilka miesięcy temu upominała się o to Rada Miasta Bydgoszczy Fot: Krystian Maj / KPRM

Rząd zamierza przeznaczyć na systemową poprawę całego obszaru związanego z opieką psychiatryczną dzieci i młodzieży dodatkowe 220 mln zł, z czego ok. 120 mln zł dedykowane ma być poprawie infrastruktury.


- Wyzwania cywilizacyjne, to nie tylko walka z pandemią czy troska o odbudowę gospodarki. To także walka o zdrowie psychiczne oraz dbałość o system psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, a także inwestowanie środków w ten system – powiedział w środę 20 stycznia premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając, że psychiatria dziecięca i młodzieżowa uzyska specjalne wsparcie.

 

Przy tej okazji warto wspomnieć, że już w lutym ubiegłego roku, Rada Miasta Bydgoszczy jako jeden z pierwszych, a być może nawet pierwszy samorząd w Polsce, przyjęła stanowisko do rządu, w którym wskazano na potrzebę większego doinwestowania psychiatrii dziecięcej – Rada Miasta Bydgoszczy nie akceptuje sytuacji, w której dzieci i młodzież mają wspólne izby przyjęć z dorosłymi hospitalizowanymi na oddziałach dla dorosłych oraz zmuszeni ze względu na brak łóżek, do leżenia na materacach położonych na podłodze – czytamy w stanowisku, którego treść opracował radny prof. Maciej Świątkowski.

 

Powyższy problem wynika z barier infrastrukturalnych, którego rozwiązaniem mogą być jedynie dodatkowe inwestycje. Być może zatem część środków z puli 120 mln zł zapowiedzianej na rozbudowę infrastruktury przez premiera, trafi na bydgoskie oddziały psychiatryczne.

 

Dyskusja na sesji w lutym 2020 roku zakończyła się awanturą, radni opozycji, reprezentujący formację rządzącą krajem, zarzucali mu wymiar polityczny i atakowanie rządu. Profesor Świątkowski bronił się, że jego główną intencją jest upomnienie się tylko o dziedzinę zdrowia jaką jest psychiatria.

 

W kolejnych miesiącach upominali się też inni

W ostatnich miesiącach o problemach psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej mówi się więcej, z jednej strony wynika to z epidemii COVID-19, bowiem izolacja może pewne zaburzenia psychiczne potęgować, ale też rośnie świadomość problemu. W Senacie planowana była wspólna debata Marszałka Senatu i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która dwukrotnie była przekładana, z powodu wzrostu zagrożenia epidemicznego. Kilka tygodni temu apel o wsparcie psychiatrii przyjął też Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

W styczniu natomiast Senat wprowadził korektę do budżetu państwa na 2021 rok, wnosząc o dodatkowe 80 mln na psychiatrię dziecięcą i młodzieżową. W ostatnią środę Sejm wszystkie poprawki Senatu co prawda odrzucił, ale tego samego dnia premier zapowiedział program wsparcia wart prawie trzykrotnie więcej – wspomniane 220 mln zł. Można powiedzieć, że krople wydrążyły w skale, bowiem wraz ze wzrostem świadomości o potrzebach psychiatrii pojawia się więcej inicjatyw wsparcia.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • To już ponad 170 dni wojny

  Pod koniec lutego wszystkich nas zaskoczyła rosyjska agresja na Ukrainę, było zszokowanie, być może też niedowierzanie, po kilku dniach okazało się, że Ukraińcy swoją walecznością, także za ogromną cenę, podjęli skuteczną obronę swojej suwerenności. Plan Rosjan zajęcia Kijowa w ciągu tygodnia się nie powiódł, ale wojna trwa dalej – nie budzi już takiego zainteresowania jak na początku, po prostu nam spowszedniała.

 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu