Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUTP się rozbudowuje, bo chce wzmacniać potencjał Fordonu

UTP się rozbudowuje, bo chce wzmacniać potencjał Fordonu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 styczeń 2021 16:06
UTP się rozbudowuje, bo chce wzmacniać potencjał Fordonu Fot: Ryszard Wszołek/UTP.

Dwa miesiące temu rozpoczęła się budowa kolejnego budynku w kampusie fordońskim Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego,, efekty prac związanych z budową fundamentów są już widoczne, dzisiaj (22 stycznia) wmurowano uroczyście kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym. Inwestycja wpisuje się w koncepcję konsolidacji uczelni w Fordonie, co jest jednym z ważniejszych wyzwań rozwojowych dla uczelni.

 

- Ten budynek jest jedną z kluczowych inwestycji, na dzisiejszy dzień pracowało wiele osób – powiedział w czasie uroczystości rektor UTP prof. Marek Adamski - Będzie siedzibą dydaktyczną przede wszystkim dla studentów, z nowoczesnymi salami wykładowymi, laboratoriami, z pełną interaktywnością, a także będzie przygotowany do częściowej nauki zdalnej.

 

Wykonawcą budowy jest firma Budimex, prace planuje się zakończyć za 2,5 roku. W uroczystości udział wzięli prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, którzy podkreślali, jak ważny dla rozwoju Bydgoszczy i województwa, jest rozwój potencjału Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

 

W grudniu UTP sprzedał wojsku budynek zlokalizowany przy ulicy Kordeckiego, nieopodal Ronda Grunwaldzkiego i Placu Poznańskiego. Koncepcja konsolidacji zakłada bowiem odejście od porozrzucanych na terenie całej Bydgoszczy budynków, na rzecz skonsolidowania wszystkiego w Fordonie. Budowa nowego budynku jest możliwa dzięki dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

 

Rektor prof.Adamski zapowiedział również, że jest plan utworzenia przy Kaliskiego w Fordonie również centrum sportowego, z nowoczesną halą sportową, który może być zrealizowany za 5 lat. Hala miałaby służyć nie tylko społeczności akademickiej, ale też mieszkańcom Fordonu - Myślę, że te działania wpisują się w różne działania miasta w zakresie rewitalizacji, modernizacji Fordonu. Chcielibyśmy, aby te elementy budowały wspólną akademicką Bydgoszcz.

 

W specjalnej ,,kapsule czasu”, wraz z aktem erekcyjnym wmurowana została też maseczka ochrona, będąca symbolem czasu pandemii, w którym rozpoczęła się budowa budynku.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu