Jesteś tutaj: HomeBydgoszczEuroposeł w Parlamencie Europejskim promował Bydgoszcz jako kluczowy węzeł komunikacyjny

Europoseł w Parlamencie Europejskim promował Bydgoszcz jako kluczowy węzeł komunikacyjny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 styczeń 2021 06:51
Europoseł w Parlamencie Europejskim promował Bydgoszcz jako kluczowy węzeł komunikacyjny European Union, 2019

Od dwóch lat podkreślamy, że uznanie Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej przez Komisję Europejską, to nasza ogromna szansa na szybszy rozwój. Obecnie węzeł Bydgoszcz znajduje się w sieci kompleksowej (drugorzędnej) TEN-T, nasze aspiracje dotyczą jednak awansu na węzeł sieci bazowej, przy okazji planowanej na 2023 rok rewizji. Wczoraj dyskutowano o tym w Brukseli na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

 

Głos w tej debacie zabrał europoseł Kosma Złotowski, który pracuje również Komisji Infrastruktury.

 

- Łączenie potencjału różnych środków transportu to większa wydajność oraz niższe koszty. Rewizja Transeuropejskiej Sieci Transportowej to doskonała okazja do położenia większego nacisku na rozwój infrastruktury multimodalnej – mówił parlamentarzysta z Bydgoszczy - Realizacja tego celu wymaga nie tylko realizacji rozpoczętych już inwestycji, ale także wsparcia dla projektów, które niezasłużenie miały do tej pory niższy priorytet. Jestem przekonany, że węzeł transportowy Bydgoszcz, który jest dzisiaj częścią sieci uzupełniającej, spełnia wszystkie warunki aby w ramach planowanej rewizji TEN-T stać się ważnym elementem sieci bazowej. Istniejące i budowane w pobliżu Bydgoszczy szlaki kolejowe, drogowe oraz lotnisko uzupełni Terminal Intermodalny w Emilianowie. Mam nadzieję, że Komisja dostrzega wynikające z tego nowe możliwości


Według założeń sieci TEN-T – do 2030 roku planuje się wdrożyć sieć bazową, natomiast sieć kompleksową dopiero do 2050 roku. Największe środki w najbliższej dekadzie będą zatem kierowane do sieci bazowej, stąd też wydaje się ważne, aby po rewizji planowanej na 2023 rok, w tej sieci znalazła się Bydgoszcz. To szansa na przyśpieszenie rozwoju regionu nawet o kilkanaście lat.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu