Jesteś tutaj: HomeBydgoszczEuroposeł w Parlamencie Europejskim promował Bydgoszcz jako kluczowy węzeł komunikacyjny

Europoseł w Parlamencie Europejskim promował Bydgoszcz jako kluczowy węzeł komunikacyjny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 styczeń 2021 06:51
Europoseł w Parlamencie Europejskim promował Bydgoszcz jako kluczowy węzeł komunikacyjny European Union, 2019

Od dwóch lat podkreślamy, że uznanie Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej przez Komisję Europejską, to nasza ogromna szansa na szybszy rozwój. Obecnie węzeł Bydgoszcz znajduje się w sieci kompleksowej (drugorzędnej) TEN-T, nasze aspiracje dotyczą jednak awansu na węzeł sieci bazowej, przy okazji planowanej na 2023 rok rewizji. Wczoraj dyskutowano o tym w Brukseli na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

 

Głos w tej debacie zabrał europoseł Kosma Złotowski, który pracuje również Komisji Infrastruktury.

 

- Łączenie potencjału różnych środków transportu to większa wydajność oraz niższe koszty. Rewizja Transeuropejskiej Sieci Transportowej to doskonała okazja do położenia większego nacisku na rozwój infrastruktury multimodalnej – mówił parlamentarzysta z Bydgoszczy - Realizacja tego celu wymaga nie tylko realizacji rozpoczętych już inwestycji, ale także wsparcia dla projektów, które niezasłużenie miały do tej pory niższy priorytet. Jestem przekonany, że węzeł transportowy Bydgoszcz, który jest dzisiaj częścią sieci uzupełniającej, spełnia wszystkie warunki aby w ramach planowanej rewizji TEN-T stać się ważnym elementem sieci bazowej. Istniejące i budowane w pobliżu Bydgoszczy szlaki kolejowe, drogowe oraz lotnisko uzupełni Terminal Intermodalny w Emilianowie. Mam nadzieję, że Komisja dostrzega wynikające z tego nowe możliwości


Według założeń sieci TEN-T – do 2030 roku planuje się wdrożyć sieć bazową, natomiast sieć kompleksową dopiero do 2050 roku. Największe środki w najbliższej dekadzie będą zatem kierowane do sieci bazowej, stąd też wydaje się ważne, aby po rewizji planowanej na 2023 rok, w tej sieci znalazła się Bydgoszcz. To szansa na przyśpieszenie rozwoju regionu nawet o kilkanaście lat.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

 • Z Unii otrzymamy 1,8 mld euro, dołożymy do projektów przynajmniej 317 mln euro

  Pod koniec stycznia Zarząd Województwa opublikował Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych, czyli podstawowe zasady dotyczące wydatkowania funduszy europejskich z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2021-2027, z realnym rozliczeniem do końca 2030 roku. Województwo kujawsko-pomorskie będzie miało do dyspozycji w ramach swojego programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 1 mld i 836 mln euro. To spora kwota – SzOP pokazuje jaki będzie dla tych środków wkład własny.

Wiadomości z regionu