Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzyszedł mróz, a wraz z nim smog. Przy Wyzwolenia w Fordonie istny koszmar

Przyszedł mróz, a wraz z nim smog. Przy Wyzwolenia w Fordonie istny koszmar

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 styczeń 2021 14:11

Obecnie stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w centrum Bydgoszczy jest przekroczone powyżej 200%. W przypadku PM 2,5 o ponad 260%. W nocy PM2,5 przekroczył dozwoloną normę o ponad 333%. Spodziewajmy się, że dzisiaj wieczorem (po godzinie 18) będzie jeszcze gorzej. Taka już prawidłowość, że gdy przychodzi mróz pojawia się smog.

Niska temperatura sama z siebie jednak nie powoduje zanieczyszczenia powietrza, wymusza jedynie większe ogrzewanie budynków, a sposób w jaki są one ogrzewane wpływa na jakość powietrza. Duży wpływ na zanieczyszczenie mają przestarzałe systemy grzewcze, ale też niestosowanie się części mieszkańców do zasad, wciąż są też skrajne przypadki palenia śmieciami. Od września 2019 roku w Bydgoszczy nie wolno palić węglem brunatnym.

 

W Fordonie jeszcze gorzej

Według czujnika zamontowanego przy ulicy Wyzwolenia w Fordonie obecnie stężenie PM10 jest przekroczone o 287%, zaś PM2,5 o 371%. Są to dane jeszcze gorsze niż dla centrum miasta, natomiast ulica Wyzwolenia jest dość problemowa. W grudniu pisaliśmy o tym, że na zachowanie mieszkańców tej ulicy skarżą się inni fordoniacy. Jak wynika ze statystyk Straży Miejskiej, do grudnia przy wyzwoleni przeprowadzono 34 kontrole palenisk, które w 16 przypadkach skończyły się stwierdzeniem naruszeń, co jest dość dużym odsetkiem. W tej chwili widzimy, że przy Wyzwolenia mamy najbardziej zatrute powietrze w całej Bydgoszczy.

 

Wczoraj o godzinie 20 mieliśmy już rekordy – dozwolone stężenie PM10 przekroczone o ponad 750%, a PM2,5 o ponad 860%.

 

Prognozy przewidują ocieplenie, przez co też mniej będziemy palić i powietrze powinno się w kolejnych dniach poprawiać.

 

W sobotę spróbujemy przygotować raport smogowy za 2020 rok.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

 • Dywagacje o bilecie za 50 zł. Dzisiaj to już musztarda po obiedzie

  Od kilku miesięcy w Niemczech obowiązuje bilet miesięczny po 9 euro, który pozwala korzystać z pociągów, autobusów, tramwajów, czy metra. Temat pojawił się też w polskich mediach, stąd też nie powinno dziwić nikogo, że również wśród polityków pojawił się pomysł, aby go wdrożyć w Polsce – partia Szymona Hołowni Polska2050 wyszła nawet wprost z propozycją takiego biletu za 50 zł na drodze interpelacji poselskich.

Wiadomości z regionu