Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOficjalny portal Watykanu informuje o niekorzystnym dla Diecezji Bydgoskiej wyroku

Oficjalny portal Watykanu informuje o niekorzystnym dla Diecezji Bydgoskiej wyroku

Napisane przez  Ł.R. / Vatican News Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 styczeń 2021 06:35

W grudniu informowaliśmy, że Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy nakazującego zapłatę łącznej kwoty 300 tys. zł przez diecezję bydgoską i archidiecezję wrocławską ofierze byłego księdza Pawła K., który miał się dopuścić czynów pedofilskich. O tym wyroku wspomniało część lokalnych mediów, ale w publikatorach podkreślających swoje związki z Kościołem jest to raczej temat tabu, tymczasem o sprawie napisał portal Vatican News.

Portal Vatican News na mocy decyzji papieża Franciszka ,,Motu Proprio” ustanawiającego sekretariat ds. komunikacji, jest jednym z oficjalnych publikatorów Kurii Rzymskiej. Jest zatem w pewnym sensie medium państwowym Watykanu.

 

W opublikowanej w grudniu w języku niemieckim publikacji wspomina się, że diecezja bydgoska i archidiecezja wrocławska muszą zapłacić około 67 tys. euro odszkodowania - Polen: Bistümer müssen hohe Entschädigung zahlen. Cytowany jest też sędzia wydający wyrok, w stwierdzeniu iż, biskupi w obu diecezjach mieli wiedzę na temat czynów jakich dopuszcza się były już kapłan. Na zakończenie pojawia się sformułowanie, iż Episkopat Polski, w przeciwieństwie do Episkopatu Niemiec nie ustanowił zasad wypłacania odszkodowań ofiarom czynów pedofilskich. Stąd też ten wyrok ma być dla tej materii przełomowy.

 

Das Erzbistum Breslau (Wroclaw) und das Bistum Bromberg (Bydgoszcz) scheiterten am Donnerstag mit ihrer Beschwerde gegen ein Urteil von Februar, das sie laut polnischen Medienberichten gemeinsam zur Zahlung von umgerechnet etwa 67.000 Euro verpflichtet - czytamy na Vatican News.

 

W pewnym sensie i ta publikacja jest przełomowa, bowiem w Polsce wciąż mamy klimat, iż informowanie o tym wyroku może być działaniem wrogim wobec Kościoła, takie przeświadczenie próbuje budować część polityków, publicystów i mediów, tymczasem informacja pojawia się w publikatorze podległym Kurii Rzymskiej, a tym samym papieżowi Franciszkowi.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu