Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOficjalny portal Watykanu informuje o niekorzystnym dla Diecezji Bydgoskiej wyroku

Oficjalny portal Watykanu informuje o niekorzystnym dla Diecezji Bydgoskiej wyroku

Napisane przez  Ł.R. / Vatican News Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 styczeń 2021 06:35

W grudniu informowaliśmy, że Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy nakazującego zapłatę łącznej kwoty 300 tys. zł przez diecezję bydgoską i archidiecezję wrocławską ofierze byłego księdza Pawła K., który miał się dopuścić czynów pedofilskich. O tym wyroku wspomniało część lokalnych mediów, ale w publikatorach podkreślających swoje związki z Kościołem jest to raczej temat tabu, tymczasem o sprawie napisał portal Vatican News.

Portal Vatican News na mocy decyzji papieża Franciszka ,,Motu Proprio” ustanawiającego sekretariat ds. komunikacji, jest jednym z oficjalnych publikatorów Kurii Rzymskiej. Jest zatem w pewnym sensie medium państwowym Watykanu.

 

W opublikowanej w grudniu w języku niemieckim publikacji wspomina się, że diecezja bydgoska i archidiecezja wrocławska muszą zapłacić około 67 tys. euro odszkodowania - Polen: Bistümer müssen hohe Entschädigung zahlen. Cytowany jest też sędzia wydający wyrok, w stwierdzeniu iż, biskupi w obu diecezjach mieli wiedzę na temat czynów jakich dopuszcza się były już kapłan. Na zakończenie pojawia się sformułowanie, iż Episkopat Polski, w przeciwieństwie do Episkopatu Niemiec nie ustanowił zasad wypłacania odszkodowań ofiarom czynów pedofilskich. Stąd też ten wyrok ma być dla tej materii przełomowy.

 

Das Erzbistum Breslau (Wroclaw) und das Bistum Bromberg (Bydgoszcz) scheiterten am Donnerstag mit ihrer Beschwerde gegen ein Urteil von Februar, das sie laut polnischen Medienberichten gemeinsam zur Zahlung von umgerechnet etwa 67.000 Euro verpflichtet - czytamy na Vatican News.

 

W pewnym sensie i ta publikacja jest przełomowa, bowiem w Polsce wciąż mamy klimat, iż informowanie o tym wyroku może być działaniem wrogim wobec Kościoła, takie przeświadczenie próbuje budować część polityków, publicystów i mediów, tymczasem informacja pojawia się w publikatorze podległym Kurii Rzymskiej, a tym samym papieżowi Franciszkowi.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Szczepienia-papież

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu