Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPosłanki uważają, że spora część pieniędzy z 1% podatku należnych niepełnosprawnym do nich nie trafia

Posłanki uważają, że spora część pieniędzy z 1% podatku należnych niepełnosprawnym do nich nie trafia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 05 styczeń 2021 16:29

Rozliczając się z podatku za dany rok możemy przekazać 1% na wybrany cel społeczny, wiele fundacji pomaga w ten sposób uzyskać wsparcie na leczenie lub rehabilitację osób niepełnosprawnych, bez tych środków bowiem rodzin nie byłoby stać. Posłanki Iwona Kozłowska i Iwona Hartwich podjęły interwencję, bowiem docierają do nich sygnały, iż wpływy z 1% są o kilkadziesiąt procent niższe niż powinny.

Parlamentarzystki przeprowadziły dzisiaj w Centrum Kompetencyjnym Rozliczeń działającego przy Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy (w ramach centralizacji zajmuje się w tym zakresie całą Polską) - Docierają do nas bardzo niepokojące informacje związane z tym, że 1% podatku na konta i subkonta dociera w mniejszych kwotach, co budzi nas ogromny niepokojów. Ponieważ tych informacji dociera do nas co raz więcej, w związku z tym chciałybyśmy przeprowadzić kontrolę poselską – poinformowała posłanka Iwona Kozłowska.

 

Posłanka wyraziła niepokój, bowiem brak środków blokuje możliwość prowadzenia rehabilitacji - Tych wpłat jest o 20%, 30%, a nawet 50% niż było to dotychczas, budzi to nasz ogromny niepokój i troskę o te osoby, które tego wsparcia potrzebują.

 

Posłanka Iwona Hartwich z Torunia uzupełniała, że są skrajne przypadki, gdzie środków jest nawet 80% mniej - Dysponujemy dokumentami od rodziców, od osób które zbierają środki z 1%, gdzie mają udokumentowania tych osób, które wpłacały, czyli darzyńców, te środki nie są na ich subkontach. To jest też zadziwiające, bo zniknęły pieniądze.

 

- Musimy to sprawdzić, skoro do nas takie informacja do biur poselskich docierają – zaznaczyła posłanka Kozłowska.

 

Parlamentarzystki spotkały się z naczelnik Centrum Kompetencyjnym Rozliczeń i oczekują wyjaśnienia sprawy na piśmie w ciągu 14 dni.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu