Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPESA domyka zamówienie dla Kolei Wielkopolskich

PESA domyka zamówienie dla Kolei Wielkopolskich

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 02 styczeń 2021 12:43
PESA domyka zamówienie dla Kolei Wielkopolskich Fot: PESA

W lutym 2019 roku Koleje Dolnośląskie zamówiły w PESA Bydgoszcz 5 pojazdów elektrycznych Elf2, które mogą jednorazowo zabrać na swój pokład 536 pasażerów (z tego 246 na miejscach siedzących) i jeżeli infrastruktura na to pozwala rozpędzić się do prędkości 160 km/h. Przed końcem 2020 roku przekazano do Poznania kolejne Elfy2.

 

- Mimo ograniczeń wynikających z Covid-19 zgodnie z planem realizujemy produkcję tych pojazdów. Kolejne Elfy2 dla Kolei Wielkopolskich dotrą do Poznania jeszcze w tym roku - podkreślił Maciej Maciejewski, Członek Zarządu, Dyrektor Sprzedaży Pesa Bydgoszcz SA.

 

Pierwsze dwa składy do Wielkopolski trafiły na początku grudnia, kolejne dwa po świętach. Na początku 2021 roku Koleje Wielkopolskie mają otrzymać ostatni pociąg. Pociągi Elf2 posiadają klimatyzację, specjalne odświeżacze powietrza, a także defibrylatory. Łącznie PESA wyprodukowała i dostarczyła przewoźnikom 44 tego typu pociągi.


- Samorząd Województwa Wielkopolskiego chcąc sprostać oczekiwaniom pasażerów i utrzymać standard przewozów koleją na bardzo wysokim poziomie inwestuje w nowoczesne, wygodne i pojemne składy. Takie są właśnie nowe Elfy 2 typu 48WEb. Pojazdy te posiadają szereg udogodnień, które z pewnością sprawią, że podróżowanie koleją po Wielkopolsce stanie się jeszcze bardziej komfortowe - powiedział Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

 

Poza Kolejami Wielkopolskimi w tej chwili bydgoska spółka realizuje produkcję pojazdów dla Kolei Małopolskich, czeskiego przewoźnika Regio Jet, kolei włoskich Trenitalia, lokomotyw dla RCP i PolMiedźTrans oraz oraz tramwajów dla Kijowa, Cluj, Gdańska i Śląska.​

 

Warte obejrzenia

 • Włosi triumfują na Akademickich Mistrzostwa Europy na Kujawach

  Jezioro Gopło po raz trzeci było areną zmagań najlepszych akademickich wioślarzy do lat 23 w Europie. Zawody w Kruszwicy na półwyspie Rzępowskim odbywały się w sobotę i w niedziele, uczestnicy w pewnym sensie byli odcięci od świata, z uwagi na obostrzenia epidemiczne.

 • Derby dla Sportisu

  W meczu 5 kolejki IV ligi najciekawiej zapowiadał się pojedynek Chemika Bydgoszcz ze Sportisem Łochowo. Był to mecz bardzo zacięty, zakończony po myśli gości.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

 • Niemcy przewidują, że pandemia zakończy się wiosną

  "Jeśli nie pojawi się żaden nowy wariant wirusa, to na wiosnę pokonamy pandemię" - mówi federalny minister zdrowia Jens Spahn w środę w rozmowie z dziennikiem "Augsburger Allgemeine". Przestrzega jednocześnie przed lekceważeniem ryzyka zakażenia w obliczu obecnego spadku liczby zachorowań.

  Etykiety: covid19
 • Na Covid w Polsce chorują obecnie głównie niezaszczepieni

  Najwięcej zachorowań na COVID-19 jest w województwach, w których jest najmniej osób zaszczepionych przeciwko tej chorobie. Czwarta fala koronawirusa jest pandemią niezaszczepionych – powiedział w środę w radiu RMF FM prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

Wiadomości z regionu