Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinisterstwo Zdrowia: Obywatelski projekt jest sprzeczny z nowymi regulacjami prawnymi

Ministerstwo Zdrowia: Obywatelski projekt jest sprzeczny z nowymi regulacjami prawnymi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 30 grudzień 2020 07:54
Ministerstwo Zdrowia: Obywatelski projekt jest sprzeczny z nowymi regulacjami prawnymi CC BY-SA 3.0 by Darpaw

Od kilku miesięcy doświadczamy skutków braków kadry medycznej w Polsce, przy tej okazji pojawiły się głosy, aby wrócić do obywatelskiego projektu ustawy w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, który od stycznia 2016 roku czeka na rozpatrzenie. W Sejmie projekt czeka w ,,zamrażarce”, Ministerstwo Zdrowia również nie widzi potrzeby przyśpieszenia prac nad nim.

 

Poseł Paweł Olszewski zwrócił się kilka tygodni temu do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (jeszcze przed połączeniem z resortem edukacji) oraz Ministerstwa Zdrowia, z prośbą o ponowne ustosunkowanie się do projektu. W listopadzie informowaliśmy, że resort nauki i szkolnictwa wyższego podtrzymuje swoje negatywne stanowisko. Ministerstwo Zdrowia natomiast unika jednoznacznych odpowiedzi.

 

Z odpowiedzi na interpelację dowiadujemy się, że projekt wpłynął do Sejmu w 2016 roku, przed nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym – odnosi się do poprzedniego stanu prawnego i jest sprzeczny z nowymi regulacjami, tj. obowiązującą od dnia 1 października 2018 r. ustawą z dnia 20 lipca2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższymi nauce.

 

Ministerstwo Zdrowia nie zamierza wnioskować do komisji sejmowych o przyśpieszenie prac, bowiem jak czytamy, nie ma ku temu kompetencji. Z odpowiedzi nie dowiadujemy się jednak czy na dzisiaj (odpowiedź udzielona tuż przed świętami) Ministerstwo Zdrowia popiera ten projekt czy też nie.

 

Argument niezgodności z nową ustawą o ile jest istotny legislacyjnie, to przy woli politycznej nie powinien być dużą przeszkodą, bowiem nieaktualne zapisy można w toku prac w komisjach poprawić. Projekt jak już wspomniano do Sejmu trafił w 2016 roku, nie udało się go doprowadzić do końca przed końcem kadencji, stąd też z automatu został wniesiony w nowej kadencji, zaś w grudniu 2019 roku podjęto decyzję o skierowaniu go do prac w komisjach, gdzie od roku leży nieruszony. Jeżeli nie uda się tego projektu uchwalić do końca bieżącej kadencji, wówczas trafi on definitywnie do kosza. Projekt poparło na przełomie 2015 i 2016 roku ponad 160 tys. obywateli.

 

Nieznana opinii publicznej opinia

Jak się dowiadujemy z odpowiedzi na interpelację posła Olszewskiego, o przygotowanie wspólnej opinii w sprawie tego projektu poproszono ministrów zdrowia i szkolnictwa wyższego, ich stanowisko zostało odrzucone przez Radę Ministrów. Treść tego stanowiska nie została ujawniona.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Co się dzieje na budowie drogi ekspresowej S-5?

  Zgodnie z harmonogramem do końca sierpnia powinny zostać oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej od węzła Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) do węzła autostradowego w Nowych Marzach. Wykonawca odcinka Bydgoszcz – Świecie wnosi jednak o przedłużenie terminu, co sugerować może, że w tym terminie nie uda się wyrobić.

 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

Wiadomości z regionu