Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo 74 latach Poczta Polska ponownie wydaje znaczek poświęcony Bydgoszczy

Po 74 latach Poczta Polska ponownie wydaje znaczek poświęcony Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 04 grudzień 2020 17:27

W poniedziałek 30 listopada do obiegu trafił milion znaczków pocztowych o wartości nominalnej 95 groszy przedstawiający Bydgoszcz. Znaczek wpisuje się w serie ,,Miasta polskie” Ostatni raz Poczta Polska wydała znaczek bydgoski w 1946 roku na 600 lecie miasta.

Pretekstem do tegorocznej edycji była obchodzona na początku roku – w styczniu, 100. rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski.

 

- To jest dość duża promocja dla regionu i Bydgoszczy – mówił w piątek, podczas oficjalnej prezentacji znaczka Karol Górski, dyrektor Regionu Bydgoskiego Poczty Polskiej - Nieukrywana radość w tym, że prezentowany dzisiaj znaczek został wydany po 74 latach. Wcześniejszy znaczek wydany był na 600 lecie Bydgoszczy – w 1945 roku.

 

Znaczek przedstawia siedzibę bydgoskiej Poczty na tle Brdy oraz wizerunek króla Kazimierza III Wielkiego, który nadał w 1346 roku Bydgoszczy akt lokacyjny. Wizerunek jest wzorowany na rzeźbie tego władcy, która znajduje się przy Zbożowym Rynku w Bydgoszczy. Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu z inicjatywy Inowrocławskiego Klubu Dyskusyjnego wydano limitowaną edycję kart pocztowych dedykowaną Kazimierzowi Wielkiemu, również opierając się na bydgoskim pomniku.

 

- Pretekstem dla uwiecznienia na znaczku konkretnego polskiego miasta najczęściej są rocznie z nim związane, czy to lokowania czy ponownego przyłączenia do Polski – wyjaśnia wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek. W serii ,,Miasta polskie” w naszym województwie dedykowano już znaczek Toruniowi. Dyrektor Górski zapowiada, że w planach są także znaczki poświęcone Inowrocławiu, Grudziądzu i Włocławku.

 

Oprócz znaczka do obiegu trafia także koperta pierwszego dnia obiegu FDC, która przedstawia centrum Bydgoszczy, w tym Wyspę Młyńską, z lotu ptaka.

Autorem projektu znaczka jest Waldemar Kawiński.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu