Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKomin po dawnej Jutrzence zostanie zrekonstruowany

Komin po dawnej Jutrzence zostanie zrekonstruowany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 24 listopad 2020 06:50
Zdjęcie archiwalne Zdjęcie archiwalne CC0 by Magiera188

Przy ulicy Garbary mieścił się zakład produkcyjny nr 3 bydgoskiej fabryki słodyczy Jutrzenka. W ostatnich miesiącach teren był przygotowany pod budowę 5 kontygnacyjnego apartamentowca. Prowadzono również rozbiórkę charakterystycznego komina, który ujęty jest w gminnym rejestrze zabytków.

Rozbiórka komina mogła wśród bydgoszczan wywołać zaniepokojenie, jak wyjaśnia jednak prezydent, który wydał zgodę na przedmiotową inwestycję, projekt zakłada jego relokację wewnątrz działki. Po rozbiórce komin ma zostać odnowiony na nowym fundamencie i wpisywać się krajobraz budynku mieszkalnego. Komin ma być eksponowany od ulicy Focha. Zgodę na rozbiórkę komina, pod warunkiem jego rekonstrukcji, wyraził Miejski Konserwator Zabytków.

 

Komin miał wysokość 21 metrów, taką samą będzie miał także po odbudowie. Będzie on niewiele wyższy od budynku mieszkalnego.

 

Inwestorem jest spółka związana z grupą Collian, która jest kontynuatorką tradycji Jutrzenki, zaliczając się do najważniejszych marek na światowym rynku słodyczy. Najnowocześniejszy zakład Collian funkcjonuje w Bydgoszczy na Osowej Górze.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu