Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz64 lata temu Bydgoszcz dała świadectwo wolności

64 lata temu Bydgoszcz dała świadectwo wolności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 18 listopad 2020 19:33

Jesień 1956 roku była w Polsce i na Węgrzech dość napięta – najpierw w czerwcu mieszkańcy Poznania powiedzieli dość dla sowieckiego protektoratu nad Polską, w październiku zainspirowani tym wystąpieniem studenci z Budapesztu doprowadzili do rewolucji, w wyniku której na chwilę poczuli się gospodarzami w swoim kraju, domagając się wycofania Armii Czerwonej. Sowieci krwawo stłumili protesty na Węgrzech.

 

18 listopada 1956 roku w Bydgoszczy nie zanosiło się na nic wielkiego, przy dzisiejszej ulicy Gdańskiej przed jednym z kin doszło do przepychanki z milicją, która poruszyła jednak tłum, który miał dość obecnej sytuacji. Wyruszono najpierw w kierunku Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej, aby wyrazić swoje niezadowolenie, po drodze skandując okrzyki solidarności z Węgrami, później bydgoszczanie udali się na Wzgórze Dąbrowskiego, gdzie zainstalowana była zagłuszarka fal radiowych m.in. Radia Wolna Europa. Tłum spalił ją, jako symbol tamtego zniewolenia.

 

Dzisiaj – 64 lata po tamtym wydarzeniu środowiska patriotyczne oddały wieczorem cześć uczestnikom tamtego wydarzenia odpalając race. Szczególnie pamiętano dzisiaj o Zdzisławie Cisowskim, który zmarł kilka tygodni temu, który przez lata propagował pamięć o Bydgoskim Listopadzie 1956 roku.

 

Wielu uczestników tamtych wydarzeń została skazana przez sądy w PRL-u za dokonanie aktów wandalizmu, dopiero przed kilkoma laty współczesne sądy zaczęły unieważniać tamte wyroki, co ma znaczenie symboliczne.

 

W 2016 roku przypadła 60. rocznica tamtych wydarzeń, w których uczestniczył ówczesny węgierski poseł Adam Mirkóczki, obecnie burmistrz Eger.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu