Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPodkreślają, że dzieje Polski zawsze łączyły się z katolicyzmem

Podkreślają, że dzieje Polski zawsze łączyły się z katolicyzmem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 11 listopad 2020 14:12

,,Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem” - te słowa poety Bartosza Balińskiego przyświecały spontanicznej akcji, jaką w Święto Niepodległości zrealizowały bydgoskie środowiska patriotyczne. Ułożono z białych chryzantem krzyże, które udekorowano dodatkowo biało-czerwonymi flagami.

 

W tym roku z powodu epidemii we Wszystkich Świętych cmentarze były nieczynne, stąd też wyhodowane na ten czas chryzantemy musiały znaleźć nowe zastosowania. Kilka osób w bydgoskim środowisku patriotycznym postanowiło ułożyć z nich krzyże, aby podkreślić silną rolę Kościoła w kształtowaniu polskiej tożsamości narodowej. Krzyże ułożono na: Starym Rynku, Placu Teatralnym, Placu Wolności, na alejach Jana Pawła II oraz na Rynku w Starym Fordonie. W inicjatywie udział wzięli radni: Bogdan Dzakanowski, Jerzy Mickuś i Bernadeta Michałek, a także Stowarzyszenie Bydgoska Liga Rodzin.

 

Kościół katolicki szczególną rolę dla sprawy polskiej odegrał w okresie rozbiorów, co było szczególnie widoczne w dziejach Bydgoszczy. To księża katoliccy stawili opór agresywnej polityce germanizacyjnej w okresie zaborów - Słowo Boże, głoszone z ambony, pieśń nabożna, śpiewana w języku ojczystym, bractw, zrzeszenia parafialne. Te wszystkie czynniki i momenty organizacyjne, które w życiu wolnych społeczeństw reprezentują jedynie dodatek do samopoczucia narodowego – tu np. w Bydgoszczy dochodziły do znaczenia, które zrozumieć mogą li tylko ci, co niewolę polityczną przeżyli – pisał uznany bydgoski literat Adam Grzymała-Siedlecki.

 

Więcej o roli Kościoła w okresie zaborów można przeczytać w naszym projekcie Bydgoszcz Niepodległa - Duchowieństwo odegrało szczególną rolę dla zachowania ducha polskiego

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu