Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŚwiętowanie niepodległości w dobie pandemii

Świętowanie niepodległości w dobie pandemii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 11 listopad 2020 13:36

Z powodu epidemii COVID-19 zrezygnowano w tym roku z oficjalnych uroczystości Święta Niepodległości w Bydgoszczy. Bydgoszczanie jednak patriotyczne emocje wyrażają na różne spontaniczne sposoby. W wielu miejscach Polski o godzinie 12:00 spontanicznie śpiewano hymn państwowy – Mazurek Dąbrowskiego, w ramach akcji ,,Niepodległa do hymnu”. Również kilkadziesiąt osób zebrało się dzisiaj na płycie Starego Rynku w Bydgoszczy.

 

Będąc skrupulatnym, hymn państwowy w Bydgoszczy wykonano chwilę po tym jak wybiła godzina 12:00, dokładnie w momencie gdy zamilkły dzwony katedry bijące zawsze w południe. Melodie hymnu zaintonowała Orkiestra Muzyków Bydgoskich ,,Emband”, która w ostatnich dniach wygrywała codziennie Hejnał Bydgoski ku pokrzepieniu serc w czasie pandemii.

 

 

Do wykonania hymnu włączyły się też inne osoby, które przybyły na Stary Rynek z biało-czerwonymi flagami.

 

Oddaliśmy hołd Romanowi Dmowskiemu

Trudno wyobrazić sobie powrót Polski na mapę Europy bez Romana Dmowskiego, który przyczynił się również do powrotu do Polski ziem rdzennie piastowskich – Wielkopolski i Kujaw. To jego oraz Ignacego Jana Paderewskiego podpis pod Traktatem Wersalskim sprawił, że w styczniu 1920 roku Bydgoszcz stała się ponownie polskim miastem.

 

W styczniu bieżącego roku na delegaturze Urzędu Marszałkowskiego nieopodal Ronda Jagiellonów odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona Romanowi Dmowskiemu. Przed południem oddano spontanicznie hołd tej postaci – z udziałem radnych Jerzego Mickusia, Bogdan Dzakanowskiego, Marcin Sypniewskiego oraz przedstawiciela Rot Marszu Niepodległości.

 

 

,,Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem..."

Środowiska patriotyczne ulożyły dzisiaj również kwietne krzyże mające symbolizować rolę Kościola w tożsamości narodowej Polaków. Więcej o tym - Podkreślają, że dzieje Polski zawsze łączyły się z katolicyzmem

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu