Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDotkliwa kara dla kardynała, który poręczył za byłego księdza Pawła K.

Dotkliwa kara dla kardynała, który poręczył za byłego księdza Pawła K.

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 07 listopad 2020 00:00
Dotkliwa kara dla kardynała, który poręczył za byłego księdza Pawła K. CC BY 3.0 by mediatekajp2

Wczoraj media obeszła informacja o dotkliwym ukaraniu przez Watykan wrocławskiego kardynała Henryka Gulbinowicza. Przed laty to kard. Gulbinowicz poręczył za Pawła K. ,który przeniesiony do Bydgoszczy dopuścił się czynów pedofilskich. Pawła K. Stolica Apostolska wykluczyła ze stanu kapłańskiego, zaś kilka miesięcy temu bydgoski sąd orzekł od kurii bydgoskiej i wrocławskiej odszkodowanie dla osoby przed laty molestowanej przez K. Sankcje wobec kardynała mogą zatem wieścić również trzęsienie ziemi w diecezji bydgoskiej.

Nuncjatur Apostolska w Polsce nie informuje czym dokładnie podpadł kard. Gulbinowicz, od pewnego czasu w mediach zarzucano mu jednak nadużycia seksualne. Nuncjatura natomiast poinformowała, że kardynał został objęty zakazem publicznego sprawowania Mszy, używania insygniów biskupich oraz nie będzie miał prawa do pochówku w katedrze. Ponadto kard. Henryk Gulbinowicz musi wpłacić nieujawnioną kwotę na rzecz Fundacji św. Józefa, która zajmuje się wspieraniem ofiar nadużyć seksualnych w Kościele.

 

Z postacią kardynała wiążą się kariery biskupów, którzy są obecnie na świeczniku oskarżeń o tuszowanie pedofilii. Abp. Sławoj Głódź niedawno złożył rezygnację z funkcji, bp. Janiak również, wcześniej zostając zawieszony w funkcji ordynariusza diecezji kaliskiej przez Watykan, na razie większe sankcje nie spotkały biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy, ale być może wkrótce i w jego sprawie głos zajmie Watykan.

 

,,Narwany Popiełuszko”

Zamordowanie bł. ks. Jerzego Popiełuszko w latach 80, którego ostatnia droga mocno wpisała się w dzieje naszego województwa, wstrząsnęło Polską, za tą zbrodnią stał Departament IV MSW. Jak wynika z niedawnej publikacji dr Rafała Łatki z IPN, z Departamentem IV MSW miał przez lata współpracować kard. Gulbinowicz. Po nawiązaniu tej pracy Gulbinowicz krytykować miał kard. Stefana Wyszyńskiego, później też działalność bł. ks Popiełuszko.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Kolejowy poker marszałka województwa (komentarz)

    Najprawdopodobniej nigdy nie dowiemy się po co Sejmik Województwa powoływał spółkę mającą świadczyć przewozy kolejowe – jak informowaliśmy kilka dni temu, wyniki przetargu wieloletniego będą obowiązywać dopiero od grudnia, ale 2022 roku, natomiast władze województwa będą musiały na ten rok dogadać się z innymi przewoźnikami, bowiem spółka wojewódzka nie jest wstanie świadczyć przewozów od 12 grudnia. Być może marszałek w tej sprawie po prostu przekombinował.

  • Ministerstwo Zdrowia: Obostrzenia będą wdrażane regionalnie

    Drugi dzień z rzędu mamy w Polsce ponad 5,5 tys. nowych zakażeń. Na razie nie pojawiły się jeszcze zapowiedzi konkretnych obostrzeń, natomiast wiceminister zdrowia Waldemar Kraska daje do zrozumienia, że spodziewać możemy się obostrzeń zróżnicowanych regionalnie. W ostatnich dniach za połowę zakażeń w skali kraju odpowiadały trzy województwa: lubelskie, podlaskie i mazowieckie.

Wiadomości z regionu