Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRektor UKW: Pandemia to czas na sprostanie kryzysowi szkolnictwa wyższego

Rektor UKW: Pandemia to czas na sprostanie kryzysowi szkolnictwa wyższego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 13 październik 2020 13:30

Dzisiaj nowy rok akademicki zainaugurował uroczyście Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, choć w formie bardziej kameralnej, do auli zaproszono bowiem nielicznych gości, natomiast pozostali zainteresowani mogli śledzić uroczystość on-line, wszystko z powodu pandemii COVID-19. Zdaniem rektora tej uczelni wyzwania jakie niesie pandemia, mogą paradoksalnie pomóc polskim uniwersytetom - Oczekujemy, że nowe, wprowadzone z powodu COVID-u technologię wzbogacą nasz Uniwersytet, a my wszyscy staniemy się lepsi w wyniku obecnego kryzysu.

W formie zdalnej obywa się na UKW od 1 października większość zajęć, w zajęciach praktycznych w murach uczelni uczestniczą głównie studenci I roku. Podobne zasady przyjęła większość polskich uczelni, w tym inaugurujący rok przed tygodniem UTP.

 

- Ceremonia inauguracji nowego roku akademickiego na naszym Uniwersytecie służy przypomnieniu i wzmocnieniu systemu wartości opartego na poszanowaniu klasycznych kategorii dobra, piękna i prawdy, a w szczególności otwartości i szacunku dla drugiego człowieka – mówił rektor prof. Jacek Woźny w mowie inauguracyjnej.

 

W swoim wystąpieniu mówił dużo o wyzwaniach z jakimi przyszło zmierzyć się UKW po zmianie ustawy - Przeprowadziliśmy głęboką reformę strukturalną – powstało i skutecznie funkcjonowało 19 monodyscyplinarnych jednostek organizacyjnych, w tym 9 wydziałów i 11 instytutów.

 

- Kryzys uczelni wyższych nie wiąże się tylko z COVID-19, ustawa 2.0 miała uzdrowić system szkolnictwa wyższego w Polsce, jednak w większości uczelni wywołała dodatkowe działania, których pozytywne efekty wymagają oceny dopiero z dłuższej perspektywy czasowej. Uważamy, ze sukcesem będzie wykorzystanie czasu epidemii, choć brzmi to paradoksalnie, do stworzenia nowego modelu uczelni, potrafiącej sprostać nie tylko COVID-19, lecz także ogólnemu kryzysowi szkolnictwa wyższego. Oczekujemy, że nowe, wprowadzone z powodu COVID-u technologię wzbogacą nasz Uniwersytet, a my wszyscy staniemy się lepsi w wyniku obecnego kryzysu – wyraził nadzieję prof. Jacek Woźny - W efekcie podejmowanych działań przewiduję, że UKW w nadchodzącym roku akademickim oraz w latach 2020-2024 rozwinie się w kierunku ośrodka naukowo-dydaktycznego, o poszerzonej ofercie dydaktycznej, obejmującej oprócz klasycznych i ogólnoakademickich także oczekiwane przez region praktyczne kierunki studiów, w tym studia dualne realizowane wspólnie z pracodawcami. Dzięki temu staniemy się kreatorami wzorców, podstaw i wartości dla bliższego i dalszego otoczenia.

 

Rektor Woźny wyraził chęć bliższej współpracy ze społecznością lokalną, przede wszystkim poprzez uczestnictwo UKW we wdrażaniu zaktualizowanej Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

  W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

 • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

  Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu