Jesteś tutaj: HomeBydgoszczEpidemia obnażyła zaniedbania w służbie zdrowia, a temat Uniwersytetu Medycznego leży w zamrażarce

Epidemia obnażyła zaniedbania w służbie zdrowia, a temat Uniwersytetu Medycznego leży w zamrażarce

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 12 październik 2020 14:31
Epidemia obnażyła zaniedbania w służbie zdrowia, a temat Uniwersytetu Medycznego leży w zamrażarce CC BY-SA 3.0 by Darpaw

20 grudnia 2019 roku miało miejsce I czytanie projektu, już dla nowej kadencji, po dość burzliwej dyskusji, w której poseł Grzegorz Braun sugerował nawet, że bydgoszczanie niech lepiej po 100 zł zrzucą się na Uniwersytet, postanowiono skierować projekt do dalszych prac w komisjach: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Zdrowia. Na tym fakty się kończą, bowiem żadna z komisji nad projektem się do dzisiaj nie pochyliła.

 

W planie pracy na 2020 rok obu komisji nie ma wzmianki o planie odbycia posiedzenia w tym temacie, ponadto z uwagi na szczególną sytuację epidemiczną tematyka posiedzeń komisji musi być uzgadniania z Marszałek Sejmu.

 

- Zapytam na piśmie panią marszałek Witek, czy w 2020 roku ten temat trafi pod obrady – zapowiada poseł Jan Szopiński, zasiadający w Komisji Zdrowia.

 

Temat na czasie

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji wskazujących, że polski system ochrony zdrowia przy większej liczbie zachorowań na COVID-19 stał się znacznie mniej wydolny. Głównym problemem nie jest jednak brak sprzętu, w tym respiratorów, ale przede wszystkim niedobory personelu. Obywatelski projekt ustawy w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy ma na celu natomiast zwiększenie kształcenia lekarzy i innej kadry medycznej. Koncepcja zakłada bowiem oprócz utworzenia na bazie dzisiejszego Collegium Medicum UMK samodzielnego Uniwersytetu Medycznego (być może w przyszłości części federacji bydgoskich uniwersytetów), natomiast w Toruniu przy UMK miałby powstać wydział lekarski.

 

Dodatkowo problemem o którym się mówi jest sytuacja finansowa Grudziądza i długów szpitala. Ostatnio Sejmik Województwa co prawda dał do zrozumienia, że Województwo Kujawsko-Pomorskie jest zainteresowane przejęciem szpitala po jego oddłużeniu, ale z kolei koncepcja bydgoska sugeruje, aby stał się on szpitalem klinicznym dla UMK, po tym jak szpitale uniwersyteckie w Bydgoszczy – Biziel i Jurasz – stałyby się częścią Uniwersytetu Medycznego.

Problem leży jednak bardziej w polityce, bowiem samodzielny Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy to osłabienie kondycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w rankingach. Z drugiej jednak strony te rankingi należy przeciwstawić brakom kadrowym w szpitalach.

 

Jeżeli parlament nie rozpatrzy projektu do końca bieżącej kadencji - do roku 2013 - wówczas projekt trafi z powodu przeterminowania do kosza.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu