Jesteś tutaj: HomeBydgoszczEpidemia obnażyła zaniedbania w służbie zdrowia, a temat Uniwersytetu Medycznego leży w zamrażarce

Epidemia obnażyła zaniedbania w służbie zdrowia, a temat Uniwersytetu Medycznego leży w zamrażarce

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 12 październik 2020 14:31
Epidemia obnażyła zaniedbania w służbie zdrowia, a temat Uniwersytetu Medycznego leży w zamrażarce CC BY-SA 3.0 by Darpaw

20 grudnia 2019 roku miało miejsce I czytanie projektu, już dla nowej kadencji, po dość burzliwej dyskusji, w której poseł Grzegorz Braun sugerował nawet, że bydgoszczanie niech lepiej po 100 zł zrzucą się na Uniwersytet, postanowiono skierować projekt do dalszych prac w komisjach: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Zdrowia. Na tym fakty się kończą, bowiem żadna z komisji nad projektem się do dzisiaj nie pochyliła.

 

W planie pracy na 2020 rok obu komisji nie ma wzmianki o planie odbycia posiedzenia w tym temacie, ponadto z uwagi na szczególną sytuację epidemiczną tematyka posiedzeń komisji musi być uzgadniania z Marszałek Sejmu.

 

- Zapytam na piśmie panią marszałek Witek, czy w 2020 roku ten temat trafi pod obrady – zapowiada poseł Jan Szopiński, zasiadający w Komisji Zdrowia.

 

Temat na czasie

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji wskazujących, że polski system ochrony zdrowia przy większej liczbie zachorowań na COVID-19 stał się znacznie mniej wydolny. Głównym problemem nie jest jednak brak sprzętu, w tym respiratorów, ale przede wszystkim niedobory personelu. Obywatelski projekt ustawy w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy ma na celu natomiast zwiększenie kształcenia lekarzy i innej kadry medycznej. Koncepcja zakłada bowiem oprócz utworzenia na bazie dzisiejszego Collegium Medicum UMK samodzielnego Uniwersytetu Medycznego (być może w przyszłości części federacji bydgoskich uniwersytetów), natomiast w Toruniu przy UMK miałby powstać wydział lekarski.

 

Dodatkowo problemem o którym się mówi jest sytuacja finansowa Grudziądza i długów szpitala. Ostatnio Sejmik Województwa co prawda dał do zrozumienia, że Województwo Kujawsko-Pomorskie jest zainteresowane przejęciem szpitala po jego oddłużeniu, ale z kolei koncepcja bydgoska sugeruje, aby stał się on szpitalem klinicznym dla UMK, po tym jak szpitale uniwersyteckie w Bydgoszczy – Biziel i Jurasz – stałyby się częścią Uniwersytetu Medycznego.

Problem leży jednak bardziej w polityce, bowiem samodzielny Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy to osłabienie kondycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w rankingach. Z drugiej jednak strony te rankingi należy przeciwstawić brakom kadrowym w szpitalach.

 

Jeżeli parlament nie rozpatrzy projektu do końca bieżącej kadencji - do roku 2013 - wówczas projekt trafi z powodu przeterminowania do kosza.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu