Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRolnicy przywieźli dla posłów na taczkach obornik

Rolnicy przywieźli dla posłów na taczkach obornik

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 07 październik 2020 16:03

W środę w całej Polsce odbywają się protesty rolników, będące odpowiedzią na nowelizację przepisów o ochronie zwierząt, które w praktyce mają doprowadzić do zakazu w Polsce hodowli zwierząt na futra oraz stosowania uboju rytualnego. W Bydgoszczy ponad stu rolników zebrało się na płycie Starego Rynku, elementem charakterystycznym ich zgromadzenia była trumna z napisem ,,Polscy hodowle idą do piachu”.


Najbardziej wokół tej ustawy dostaje się politykom Prawa i Sprawiedliwości, ale jak podkreślano była to manifestacja przeciwko wszystkim parlamentarzystom, którzy poparli tę ustawę, lokalnie zatem także przedstawicielom Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Manifestacji towarzyszyły portrety z wizerunkami parlamentarzystów z okręgu bydgoskiego, którzy głosowali za zaostrzeniem przepisów dotyczących ochrony zwierząt.

 

 

Manifestację rozpoczęto od odśpiewania Roty, następnie odbyły się przemówienia, w których podkreślano przede wszystkim utratę przez polskie rolnictwo rynków eksportowych w Izraelu i krajach arabskich, gdzie polska żywność wyrobiła sobie solidną markę.

 

- Trzeba wyraźnie wyjaśniać, że nie jest to tylko ustawa, którą kreuję się jako zabraniającą hodowli zwierząt futerkowych, jest to ustawa antyrolnicza, uderzająca w całą gałąź rolnictwa, ale także gałęzie produkcji i gałęzie przemysłu z nami spokrewnionymi – mówił jeden z liderów protestu, Michał Nowacki.

 

Następnie kondukt z trumna wyruszył w kierunku biur poselskich znajdujących się w Bydgoszczy. Za trumną na taczkach wieziono obornik, zapakowany jako podarunek, który przekazano do biur poselskich. Parlamentarzystów w nich nie było, z uwagi na trwające posiedzeniu Sejmu.

 

Konfederacja przeciwko

Sejm niekorzystne dla hodowców przepisy przyjął przy sprzeciwie posłów Konfederacji. Przed bydgoską manifestacją odbyła się konferencja prasowa Konfederacji.

 

 

- Jest takie powiedzenie Marka Twaina, który powiedział, że niczyje zdrowie, wolność, ani mienie nie są bezpieczne, gdy obraduje parlament. Polski Sejm robi wszystko, aby udowodnić, że to powiedzenie jest prawdziwe. Można jednym podniesieniem ręki, w ciągu chwili zdecydować, że dorobek całego życia, ludzi którzy dzisiaj protestują jest zagrożony. Dlatego, że praktycznie w ciągu kilku miesięcy mają zlikwidować swoją działalność, w imię nie wiadomo czego słusznej czy nie ideologii – skomentował sytuację Marcin Sypniewski.

 

Obecnie przepisy ustawy znajdują się w Sejmie. Rolnicy zapowiedzieli w przyszłym tygodniu duże protesty w Warszawie.

 

Tak rolnicy protestowali w Inowrocławiu: Przez Inowrocław przejechały ciągniki – w ramach protestu

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu