Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNowy minister rolnictwa wspiera działania, aby Bydgoszcz była węzłem sieci bazowej TEN-T

Nowy minister rolnictwa wspiera działania, aby Bydgoszcz była węzłem sieci bazowej TEN-T

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 07 październik 2020 07:43
Nowy minister rolnictwa wspiera działania, aby Bydgoszcz była węzłem sieci bazowej TEN-T Fot: Grzegorz Jakubowski / KPRP

Wczoraj prezydent Andrzej Duda zaprzysiężył nowy rząd Mateusza Morawieckiego, w związku z jego rekonstrukcją. Do rządu jako wicepremier wszedł lider PiS Jarosław Kaczyński, doszło również do zmiany na stanowisku ministra rolnictwa – związanego z naszym województwem Jana Krzysztofa Ardanowskiego wymienił Grzegorz Puda, wcześniej wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

We wrześniu ubiegłego roku Grzegorz Puda w roli wiceministra w resorcie rozwoju gościł w Brzozie pod Bydgoszczą, gdzie podpisano porozumienie na rzecz utworzenia pod Bydgoszczą terminalu intermodalnego w Emilianowie - Trzeba zdawać sobie sprawę, że będzie to jedno z tych miejsc, które będzie łączyć morze bałtyckie z Adriatykiem, bo jeśli patrzymy na to globalnie, czy interglobalnie, to jest to sieć, która będzie łączyła nasze porty jak Gdynia i Gdańsk, a docelowo może również i Elbląg, ale możemy mówić tez o Świnoujściu, Szczecinie, z tymi portami na morzu adriatyckim – mówił wówczas wiceminister Puda - Wiem, że Bydgoszcz jest obecnie węzłem w sieci TEN-T, mam nadzieję, że będzie się to rozwijało. My byśmy chcieli doprowadzić do tego, żeby z części kompleksowej mogło się znaleźć w części bazowej.\

 

Minister Puda udzielił nam też wywiadu po tym wydarzeniu - To jest właściwie kwestia polskiej racji stanu. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której w Polsce, polskie produkty, ale też zagraniczne, były transportowane przez polskie spółki. Mamy w tej chwili taką sytuację, w której większość towarów jest transportowana przez firmy i koncerny zagraniczne, które zarabiają na tym ogromne pieniądze, a trzeba powiedzieć, że korzystają z polskiej infrastruktury, bo drogi trzeba remontować, koleje trzeba naprawiać – infrastrukturę drogową i kolejową cały czas remontujemy, nawet patrząc przez pryzmat portu lotniczego, czy portu na rzece Wiśle, to jednak musimy pamiętać, że to wszystko się zużywa, a korzystają na tym kontrahenci zachodni. - mówił o inwestycji w Emilianowie.

 

 

Minister wyrażał również szansę na to, że Emilianowo będzie w przyszłości współpracowało z portami w Szczecinie i Świnoujściu, co najpierw będzie wymagało jendak modernizacji infrastruktury.

 

Cały wywiad: Węzeł Bydgoszcz będzie kluczowy – rozmowa z wiceministrem inwestycji i rozwoju

 

Minister Puda również w nowym resorcie będzie mógł wspierać projekt Emilianowa, bowiem kluczową rolę przy powołaniu kilka tygodni temu spółki celowej, która ma zbudować terminal, odegrał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jest bowiem plan, aby w Emilianowie mieściło się główne polskie centrum eksportu kontenerowego płodów rolnych. Nie będzie to jednak przeszkodą dla transportu innego rodzaju ładunków.

 

Pozytywne nastawienie do Emilianowa wyrażał również ustępujący minister Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu