Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOdważny pomysł na największy mural w Bydgoszczy

Odważny pomysł na największy mural w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 15 wrzesień 2020 16:34
Odważny pomysł na największy mural w Bydgoszczy Fot: Robert Sawicki / UMB

- Powiem szczerze, gdy zobaczyłem tą pracę to mówię – ryzykowny kierunek – ocenił prezydent Rafał Bruski propozycję zagospodarowania otwartego tunelu tramwajowego wzdłuż ulicy Kujawskiej, który obecnie powstaje. Komisja konkursowa uznała, że najlepszą propozycję opracowania muralu o szerokości 440 metrów zaproponowali artyści, architekci Jan Kołodziej i Krzysztof Syrucia. Dzieło ma postać do końca listopada.

Pomysł jest na pewno odważny, bowiem zaprezentowane wizualizacje odbierane są przez internautów, ale również jak wynika z wypowiedzi samego prezydenta, z pewnym dystansem - Te prezentacje nie oddają, tego my jako komisja ocenialiśmy przygotowaną prezentację, gdzie mogliśmy właściwie będąc w tym tramwaju obserwować to co się dzieje w przestrzeni – wyjaśnia prof. Dariusz Markowski, przewodniczący komisji konkursowej. Z oceną pozostaje nam zatem poczekać przynajmniej do końca listopada, choć właściwy efekt zobaczymy dopiero, gdy Kujawską pojadą tramwaje.

 

- Napłynęło 20 prac bardzo różnorodnych, większość tych prac traktowała tę przestrzeń typowo jako przestrzeń statyczną przygotowaną pod mural, czyli myślenie takie, że będziemy go oglądając stojąc w różnych miejscach, natomiast nam zależało na tym, aby ten mural był muralem dynamicznym, czyli takim który będzie obserwowany głównie podczas jazdy – podkreśla prof. Markowski.

 

- Doszliśmy do koncepcji skomponowania muralu jak utworu muzycznego, czyli do wprowadzenia rytmu, akcentów i – można powiedzieć – akordów, które będą odbierane z ruchu tramwaju - mówił Krzysztof Syruć, współautor projektu.

 

W otwartym konkursie artyści wygrali kwotę 85 tys. zł, z czego kwota 80 tys. zł ma być przeznaczona na powstanie dzieła.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu