Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Polityki Regionalnej: Nie będziemy rekomendować na poziomie krajowym kształtu ZIT

Minister Polityki Regionalnej: Nie będziemy rekomendować na poziomie krajowym kształtu ZIT

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 12 wrzesień 2020 07:51
Obecnie funkcjonujący ZIT Obecnie funkcjonujący ZIT

Rząd nie planuje ingerować w proces tworzenia ZIT-ów w województwach – wynika z odpowiedzi, jaką na pytania prezydenta Rafała Bruskiego udzieliła minister funduszy i polityki rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jednocześnie zapowiada ona, że dokument na mocy, którego narzucana była do tej pory współpraca bydgosko-toruńska – czyli Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju w 2030 roku – wkrótce powinna przestać obowiązywać.

 

O tym, że ministerstwo przychyla się do oddolnego tworzenia ZIT-ów, a dokładnie MOF-ów (Miejskich Obszarów Funkcjonalnych), mówił na poniedziałkowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, prezydent Rafał Bruski Przyglądamy się bliżej stanowisku minister Jarosińskiej-Jedynak.

 

W odpowiedzi na pytania bydgoskiego samorządu pada sformułowanie, że zarówno dokumenty unijne nie określają jak mają być tworzone ZIT-y w Polsce, również rząd nie planuje zbyt daleko w ten proces ingerować – W przypadku regulacji krajowych, na przyszły okres programowania Ministerstwo nie przewiduje na ten moment ograniczeń dotyczących delimitacji MOF w województwach, szczególnie w zakresie liczby możliwych MOF w regionie Należy jednakże przyjąć zasadę, że dla jednego ośrodka miejskiego, stanowiącego tzw. rdzeń takiego obszaru funkcjonalnego, możliwe jest wyznaczenie jednego MOF – wyjaśnia pani minister – Wyraźnie podkreślono, że zakres terytorialny delimitacji MOF nie będzie określony lub rekomendowany z poziomu krajowego i wskazane zostały jedyne zasady i warunki, którymi powinny kierować się władze samorządowe województw.

Ministerstwo informuje natomiast, że ZIT-y (MOF) w perspektywie 2021-2027 nie będą musiały być kontynuacją tych obowiązujących.

 

Warunki i nic o nas bez nas

Resort w ramach tych warunków wskazał m.in. posiadanie przez delimitowany obszar MOF rdzenia w postaci miasta lub grupy miast. Stworzenie ZIT będzie wymagało zatem dogadania się co do kształtu pomiędzy zainteresowanymi samorządami, zgodę na daną koncepcję będzie musiała wyrazić również Bydgoszcz.

 

Dokument narzucający duopol bydgosko-toruński ma przejść do lamusa

W kończącej się perspektywie finansowej UE utworzony został ZIT na bazie rdzenia bydgosko-toruńskiego. Narzuciło go Bydgoszczy ministerstwo wskazując na zapisy Umowy Partnerstwa zawartej pomiędzy Polską a Komisją Europejską. Dla nowej perspektywy taka umowa nie została jeszcze wynegocjowana, ale w cytowanym piśmie mamy zapowiedź, że polski rząd nie będzie o zapisy odgórnie narzucające kształt ZIT-u (MOF) zabiegał.

 

Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wskazuje również, że kończą się w parlamencie prace nad nowelizacją ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, która zakłada utratę mocy Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030 roku. Dokumentu, na podstawie którego, również w przypadku tworzenia ZIT-ów, narzucano współpracę metropolitalną bydgosko-toruńską.

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza zagra w III lidze!

    33 kolejka IV ligi, a zarazem ostatnia w swoich wynikach okazała się zaskakująca, ale podsumować można ją stwierdzeniem, że Zawisza awansował do III ligi. To kolejny krok w odbudowywaniu bydgoskiej piłki nożnej, który kilka lat temu rozpoczął się w B klasie, najniższej klasie rozgrywkowej.

  • Zawisza pewnie pokonuje zespół z Włoclawka. Czekamy na potwierdzenie podtrzymania walkowera

    W zaległym meczu 29 kolejki Zawisza Bydgoszcz pokonał 5:1 Lidera Włocławek wracając na pozycję lidera IV ligi. Przed nami jedna kolejka – jeżeli w sobotę Zawisza i Włocłavia wygrają swoje mecze, to do III ligi awansuje bydgoski klub. Sprawę może jednak skomplikować cofnięcie walkowera jakim ukarana została Włocławia.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu