Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz promuje obywatelskie sprzątanie świata, bo niesie aspekt edukacyjny

Bydgoszcz promuje obywatelskie sprzątanie świata, bo niesie aspekt edukacyjny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 10 wrzesień 2020 16:47

W 1989 roku w Australii zainaugurowano światową akcję sprzątania świata, która przypada zawsze w trzeci weekend września. Najbliższa edycja odbędzie się zatem w przyszłym tygodniu, inicjatorzy akcji ,,Czysta Puszcza Bydgoska”, chcą go wykorzystać w pełni do piątku do niedzieli wieczora.

Tradycyjnie udział w akcji weźmie ponad 100 bydgoskich szkół. Urząd Miasta zachęcił jednak po raz pierwszy także kluby sportowe do włączenia się - Zaprosiliśmy kluby sportowe do zaangażowania w sprzątanie swoich okolic. Każdy klub sportowy, który zaangażuje się w taką społeczną akcję otrzyma bon o wartości 1 tys. zł do wydatkowania na sprzęt sportowy. Uważamy, że zawsze lepiej to jest przeznaczyć właśnie na ten cel, niż zlecić to komercyjnym firmom, bo jest to właśnie ten walor edukacyjny – wyjaśnia zastępca prezydenta Michał Sztybel.

 

Akcja sprzątania Puszczy Bydgoskiej odbędzie się już po raz ósmy, w ubiegłym roku postanowiono ją rozszerzyć o Myślęcinek. W tym roku pierwszy raz do tej wspólnej akcji włączony zostanie Kanał Bydgoski.

 

- Chcieliśmy wykorzystać ten trzeci weekend września, kiedy to od 1989 roku w Australii i na cały świecie, a od 1994 w Polsce organizujemy sprzątanie świata - mówi Marcin Rybacki, organizator akcji „Czysta Puszcza Bydgoska”.

Informacje o akcji będą się pojawiać w internecie, w tym również na profilu ,,Czysta Puszcza Bydgoska” na Facebook-u. Będą wskazane punkty, gdzie można zostawić odpady. Stawia się mimo wszystko na indywidualne zbieranie śmieci, aby unikać skupisk ludzkich, z uwagi na epidemię COVID-19.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu