Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWdrażanie ,,Wizji Zero” trzeba rozpocząć od remontów

Wdrażanie ,,Wizji Zero” trzeba rozpocząć od remontów

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 14 sierpień 2020 00:18

,,Vision Zero” narodziło się w Szwecji, jest to wizja zakładająca tak budowę infrastruktury i konstrukcję przepisów, aby doprowadzić do zerowej liczby ofiar na drogach. Nawet jeżeli nie uda się uzyskać ,,zera”, to chodzi o to, aby widocznie zmniejszać liczbę ofiar. W Bydgoszczy o wdrażanie ,,Wizji Zero” dążą przede wszystkim środowiska piesze, w zaktualizowane Strategii Rozwoju Bydgoszczy do 2030 roku pojawiły się ogólne zapisy o zamiarze realizacji ,,Wizji Zero”.

 

- Pierwowzór Wizji Zero powstał w 1997 roku w Szwecji. O randze tego działania świadczy zatwierdzenie jej przez parlament. Uznano, że żądna śmierć w ruchu drogowym nie jest usprawiedliwiona, dlatego nie należy do niej dopuścić – mówiła w 2018 roku Anna Zielińska, z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego, w trakcie bydgoskiej konferencji ,,Wszyscy Jesteśmy Pieszymi” zorganizowanej w ratuszu - Uznano, że człowiek ma prawo popełniać błędy, dlatego twórcy systemów transportowych muszą je przewidzieć - dodała Zielińska

 

Zanim się wdroży bezpieczniejsze rozwiązanie

W Bydgoszczy głównie o ,,Wizji Zero” dyskutujemy jako o dobrych praktykach przy projektowaniu np. przebudowy ulicy. Co jednak z czasem, gdy trwa przebudowa? Jeżdżąc po bydgoskich ulicach zauważymy, że najbardziej niebezpieczne miejsca jeżeli chodzi o pieszych, to obszary gdzie prowadzona jest inwestycja drogowa. Dla zachowania ciągłości traktów pieszych tworzone są przez wykonawców tymczasowe przejścia dla pieszych, które częstą są jednak słabo widoczne i źle oznaczone. Bywają też sytuację, że w ogóle się nie wyznacza przejść dla pieszych, jedynie objazdy – piesi natomiast zazwyczaj starają sobie skracać krążąc pomiędzy samochodami, bo w taki upał jaki mamy na dworze kto będzie chciał kilkukrotnie nadrobić trasy do przejścia?

 

Celowo nie wskazuje konkretnych inwestycji, bowiem są to problemy systemowe i pojawiają się przy każdej większej inwestycji. Wydaje się zatem zasadne rozpoczęcie wdrażania ,,Wizji Zero” od wdrożenia dobrych praktyk bezpieczeństwa pieszych dla prac drogowych.

 

W Bydgoszczy dość często można spotkać się z sytuację, że inwestor remontując elewację budynku przy ruchliwej drodze potrafi zamknąć cały chodnik i poinformować pieszego, że musi się teraz cofnąć kilkaset metrów, aby przejść drugą stroną ulicy. W praktyce większość pieszych idzie po jezdni. Jeżeli już konieczne jest zamknięcie chodnika, to inwestor powinien w takim wypadku zadbać, aby zapewnić tymczasowe (bezpieczne) przejście. Wymuszać powinni to jednak na inwestorach drogowcy.

 

Warte obejrzenia

  • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

    Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu