Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDo muzeum wróciły obrazy zrabowane w czasie wojny

Do muzeum wróciły obrazy zrabowane w czasie wojny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 09 sierpień 2020 00:11
Do muzeum wróciły obrazy zrabowane w czasie wojny fot. W. Woźniak / Muzeum Okręgowe

W minionym tygodniu w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy odbyło się uroczyste przekazanie obrazów zrabowanych w trakcie II wojny światowej, które udało się odzyskać w ramach dwóch śledztw prowadzonych przez prokuraturę. W dużej mierze zrabowane obrazy należały do Leona Wyczółkowskiego, który podarował je Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy. Wspomnieć należy, że część odzyskanych dzieł sztuki widniała w rejestrze strat wojennych prowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Policyjne i prokuratorskie śledztwo zostało wszczęte w ubiegłym roku, gdy pojawiły się informację, że prowadzony jest w Bydgoszczy proceder ukrywania dzieł sztuki, które z uwagi na bycie stratami wojennymi powinny być zwrócone Muzeum. Łącznie odzyskano 400 obiektów.

 

 

Wśród odzyskanych dzieł znajduje się obraz Stanisława Ostoi-Chrostowskiego ,,Ucieczka do Egiptu', przedstawiający biblijną scenę. Obraz od 1945 roku uznawany był za zniszczony.

 

 

Odzyskano także obraz Leona Wyczółkowskiego ,,Piwonie”

 

 

Obraz Leona Wyczółkowskiego ,,Chrystus Królowej Jadwigi”

 

 

Panoramę ,,Wawelu” wybitnego bydgoskiego malarza Jerzego Rupniewskiego

 

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu