Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPomnik, który w Bydgoszczy w sposób szczególny przypomina o Bitwie Warszawskiej

Pomnik, który w Bydgoszczy w sposób szczególny przypomina o Bitwie Warszawskiej

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 08 sierpień 2020 09:31

Równo za tydzień będziemy obchodzić 100. rocznicę Cudu nad Wisłą – tak bowiem okrzyknięta została zwycięska Bitwa Warszawska. W tym roku wielkiego świętowania jednak nie będzie, z uwagi na epidemię COVID-19, ale warto znaleźć choć chwilę czasu na zadumę, bowiem to ta bitwa z sierpnia 1920 roku przesądziła o tym, że ogłoszona w listopadzie 1918 roku niepodległość nie była epizodem tymczasowym.

 

15 sierpnia 1930 roku, dokładnie w 10. rocznicę Bitwy Warszawskiej na cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy odsłonięto pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, było to wotum wdzięczności bydgoszczan za zwycięską bitwę dekadę wcześniej. Wspomnianego 15 sierpnia w kościele garnizonowym odprawiona została Msza Święta, następnie pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego złożono kwiaty, by później uroczysty pochód ruszył ulicami Bydgoszczy w kierunku cmentarza farnego (dzisiaj znany jako Nowofarny). Na czele pochodu szła orkiestra kolejowa, a nią szedł oddział lotników z bronią. Tam poświęcono odnowione mogiły 170 żołnierzy walczących na froncie wojny z bolszewikami – Cmentarzysko to wygląda obecnie bardzo pięknie – pisał redaktor Gazety Bydgoskiej.

 

Pomnik Królowej Korony Polskiej zaraz po odsłonięciu Fot: Gazeta Bydgoska

 

 

Matka Boska, Królowa Korony Polskiej zawsze otaczała nas Polaków swą opieką dając nam zwycięstwo – mówił w czasie kazania ks. Łapka.

 

 

 

Społeczeństwo bydgoskie dalej wdzięczne

Upływ kilkudziesięciu lat sprawił, że wizerunek Matki Boskiej w ramach naturalnej kolei rzeczy zaczął ulegać degradacji. W ostatnich latach pomnik przeszedł gruntowną renowację, na co ponownie zrzuciło się bydgoskie społeczeństwo. Na renowacje figury, będącej wotum za zwycięską Bitwę Warszawską, zbieraliśmy w ostatnich latach przy okazji Wszystkich Świętych, w ramach kwesty organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.

 

Nie wszyscy sobie zdajemy sprawę, że dorzucając do tej kwesty, dołożyliśmy cegiełkę do renowacji tego szczególnego pomnika, ale najważniejsze, że na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej mamy w Bydgoszczy specjalne miejsce, gdzie możemy podziękować za tamtą bitwę.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu