Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoscy pielgrzymi zawitali w Licheniu

Bydgoscy pielgrzymi zawitali w Licheniu

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 24 lipiec 2020 16:51
Bydgoscy pielgrzymi zawitali w Licheniu Fot: Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Trwa Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej, choć pątnicy wędrują w nielicznych grupach, to w pielgrzymce sztafetowej według szacunków może wziąć udział nawet około 500 osób. W drodze z Bydgoszczy na Jasną Górę pielgrzymi dotarli w piątek 24 lipca do sanktuarium w Licheniu.

Historia sanktuarium w Licheniu sięga XIX wieku. Ranny w bitwie pod Lipskiem żołnierz Tomasz Kłossowski w 1813 roku doznał objawienia Matki Boskiej, która obiecała mu, że pomimo śmiertelnych ran wróci do domu, ale otrzymał polecenie, aby po powrocie odnalazł najwierniejszy jej wizerunek i umieścił go w miejscu publicznym. Bitwa pod niemieckim Lipskiem znana jest jako ,,bitwa narodów”, gdyż wojska napoleońskie w skład którego wchodzili także Polacy z Księstwa Warszawskiego, walczyli z koalicją antyfrancuską (Austria, Prusy, Rosja, Szwecja). Napoleon tę bitwę przegrał. Matka Boska w objawieniu miała nieść na sukni symbol polskiego białego orła. Kłossowskiemu poszukiwania zajęły kilkadziesiąt lat. Wracając z pielgrzymki na Jasną Górę odnalazł najwierniejszy wizerunek w przydrożnej kapliczce. Obraz za zgodą właściciela zabrał, zaś w 1844 roku wywiesił go w lesie grąblińskim. Po jego śmierci objawień doznał pasterz Mikołaj Sikatka, któremu Matka Boska obiecała opiekę nad Polską, która praktycznie wówczas z powodu zaborów nie istniała.

 

W piątek do Lichenia dotarło kilkudziesięciu pielgrzymów, którzy wędrowali tradycyjnie w grupach. Do grup, które wyruszyły z Bydgoszczy, dotarli dzisiaj także pielgrzymi z grupy Złotej, którzy wyruszyli z Górki Klasztornej. Pątnicy wędrują po 5-6 osób, każdego dnia na trasę przyjeżdżają inne osoby – taka sztafetowa formuła pielgrzymowania podyktowana jest koniecznością ograniczenia ryzyka rozpowszechniania się koronawirusa. Pozostali pielgrzymi, uczestniczący w pielgrzymkach z poprzednich lat, pielgrzymują duchowo.

 

 

W Licheniu pielgrzymi wzięli udział we Mszy Świętej o godzinie 12:00.

 

Z Bydgoszczy pielgrzymi wyruszyli we wtorek 21 lipca, z Górki Klasztornej grupa Złota wyruszyła już w niedzielę 19 lipca. Na Jasną Górę Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej dotrze w przyszły piątek 31 lipca.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu