Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNie ma pomysłu na zabytkową siedzibę Dyrekcji Kolejowej

Nie ma pomysłu na zabytkową siedzibę Dyrekcji Kolejowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 21 lipiec 2020 18:59
Nie ma pomysłu na zabytkową siedzibę Dyrekcji Kolejowej Fot: CC0 by Pit1233

W XIX przy dzisiejszej ulicy Deszczowej zbudowano okazały gmach jako siedzibę Pruskiej Kolei Wschodniej. Od 2012 większościowym właścicielem obiektu jest Miasto Bydgoszcz – obiekt w dużej mierze jest nieużytkowany, a generuje koszty. Dzisiaj informacje o tym obiekcie przedstawiali na sesji Rady Miasta przedstawiciele prezydenta, na wniosek radnych PiS.

 

W 2012 roku budynek postanowił przejąć bydgoski samorząd od PKP, które zresztą od dłuższego czasu było zainteresowane jego zbyciem. Od samego początku Rada Miasta zakładała przekazanie go następnie w darowiźnie Collegium Medicum UMK, które zainteresowane było utworzeniem nowych kierunków, w tym stomatologii. Wówczas radnymi kierowała chęć wzmacniania CM UMK w Bydgoszczy. Mniej niż 1/4 obiektu wykorzystuje prywatna przychodnia. Darowiznę CM UMK przekazano w 2013 roku.

 

Na przełomie 2017 i 2018 roku uczelnia zwróciła darowiznę, bowiem nie było możliwości wykorzystania darowizny zgodnie z zakładanym celem. Jak była mowa na sesji – Ministerstwo Zdrowia miało ocenić kierunek działań negatywnie. Przed dwoma laty wskazywano również na problem, że część obiektu wykorzystuje po decyzji Sejmiku Województwa prywatna przychodnia, co mogło utrudniać zagospodarowanie obiektu na cele uczelniane. Zapewne dokładnie nie dowiemy się dlaczego CM UMK nie wykorzystało budynku, ale tamta koncepcja jaka kierowała radnymi w 2012 roku upadła.

 

Od 2018 roku budynkiem zarządza ADM, co do czerwca bieżącego miasta kosztowało miasto ponad 1 mln zł, w tym koszty remontów bieżących.

 

Prezydent skierował do 6 instytucji państwowych – w tym Archiwum Państwowego, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Obrony Narodowej ofertę, że obiekt może być wykorzystany przez instytucje państwowe. Jak się jednak dowiadujemy, nie pojawiło się jednak żadne zainteresowanie.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu