Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNie ma pomysłu na zabytkową siedzibę Dyrekcji Kolejowej

Nie ma pomysłu na zabytkową siedzibę Dyrekcji Kolejowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 21 lipiec 2020 18:59
Nie ma pomysłu na zabytkową siedzibę Dyrekcji Kolejowej Fot: CC0 by Pit1233

W XIX przy dzisiejszej ulicy Deszczowej zbudowano okazały gmach jako siedzibę Pruskiej Kolei Wschodniej. Od 2012 większościowym właścicielem obiektu jest Miasto Bydgoszcz – obiekt w dużej mierze jest nieużytkowany, a generuje koszty. Dzisiaj informacje o tym obiekcie przedstawiali na sesji Rady Miasta przedstawiciele prezydenta, na wniosek radnych PiS.

 

W 2012 roku budynek postanowił przejąć bydgoski samorząd od PKP, które zresztą od dłuższego czasu było zainteresowane jego zbyciem. Od samego początku Rada Miasta zakładała przekazanie go następnie w darowiźnie Collegium Medicum UMK, które zainteresowane było utworzeniem nowych kierunków, w tym stomatologii. Wówczas radnymi kierowała chęć wzmacniania CM UMK w Bydgoszczy. Mniej niż 1/4 obiektu wykorzystuje prywatna przychodnia. Darowiznę CM UMK przekazano w 2013 roku.

 

Na przełomie 2017 i 2018 roku uczelnia zwróciła darowiznę, bowiem nie było możliwości wykorzystania darowizny zgodnie z zakładanym celem. Jak była mowa na sesji – Ministerstwo Zdrowia miało ocenić kierunek działań negatywnie. Przed dwoma laty wskazywano również na problem, że część obiektu wykorzystuje po decyzji Sejmiku Województwa prywatna przychodnia, co mogło utrudniać zagospodarowanie obiektu na cele uczelniane. Zapewne dokładnie nie dowiemy się dlaczego CM UMK nie wykorzystało budynku, ale tamta koncepcja jaka kierowała radnymi w 2012 roku upadła.

 

Od 2018 roku budynkiem zarządza ADM, co do czerwca bieżącego miasta kosztowało miasto ponad 1 mln zł, w tym koszty remontów bieżących.

 

Prezydent skierował do 6 instytucji państwowych – w tym Archiwum Państwowego, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Obrony Narodowej ofertę, że obiekt może być wykorzystany przez instytucje państwowe. Jak się jednak dowiadujemy, nie pojawiło się jednak żadne zainteresowanie.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu