Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFundacja Dum Spiro Spero publikuje dokumenty. Nie ma podstaw twierdzić, że w sprawie jest wątek polityczny

Fundacja Dum Spiro Spero publikuje dokumenty. Nie ma podstaw twierdzić, że w sprawie jest wątek polityczny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 16 lipiec 2020 12:14

W ubiegłym tygodniu o Bydgoszczy zrobiło się głośno po tym, jak była podopieczna fundacji Dum Spiro Spero ogłosiła, że ,,podejrzewa”, iż zerwanie z nią współpracy ma podłoże polityczne, bowiem poparła na Facebook-u prezydenta Andrzeja Dudę. Wątku politycznego w żaden sposób nie udowodniono, ale tak spawa była prezentowana w ogólnopolskich mediach, w tym Telewizji Polskiej, w sposób sugerujący, że Platforma Obywatelska po prostu się mści.

Taka teoria miała rację bycia, bowiem prezesem fundacji Dum Spiro Spero jest radna PO Katarzyna Zwierzchowska. W środę wieczorem fundacja opublikowała dokumenty w których pojawia się również pismo od firmy, która co roku wspierała cele statutowe Dum Spiro Spero, ale zrezygnowała ze współpracy z uwagi na ,,notoryczne szkalowanie przez Anię za pośrednictwem mediów społecznościowych. Ofiarą wpisów jest szeroka grupa osób w tym małoletnie dzieci”. Sprawa została zgłoszona na policję i prowadzone jest w niej postępowanie.

 

Nie jest tajemnicą, że właścicielem firmy jest brat dawnego partnera Derewienko. Kobieta we wpisach na Facebook-u wobec tej rodziny wyrażała żal, że po jej wypadku zerwali kontakt. Mamy jednak do czynienia ze sporem typowo prywatnym, a nie politycznym jak to było prezentowane.

 

Cała sprawa uderzyła wizerunkowo w Dum Deo Spiro, wsparcie prawne fundacji udzielił bezpłatnie adwokat Janusz Mazur. Fundacja domaga się od Derewienko przeprosin. Przeprosin oczekuje też Fundacja Nasza Tradycja Małgorzaty Stawickiej, która co prawda z tą sprawą nie ma zbyt wiele wspólnego, ale związki polityczne na antenie TVP Bydgoszcz zarzucała jej Derewienko.
Wsparcia Anie Derewienko w ubiegłym tygodniu udzielił prezydent Andrzej Duda oraz PKN Orlen, mówi się nieoficjalnie nawet o kwocie 80 tys. zł.

 

Szerszy nasz komentarz do tej sprawy w piątek.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu