Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy dla Bydgoszczy będą środki z Funduszu Dróg Samorządowych? Sprzeczne sygnały

Czy dla Bydgoszczy będą środki z Funduszu Dróg Samorządowych? Sprzeczne sygnały

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 13 lipiec 2020 09:48
Czy dla Bydgoszczy będą środki z Funduszu Dróg Samorządowych? Sprzeczne sygnały Fot: Nico van Diem

W czwartek wojewoda zapowiedział, że na wsparcie modernizacji dróg lokalnych w naszym województwie rząd przeznaczy w 2021 roku ponad 150 mln, zachęcając jednocześnie samorządowców do aplikowania o dofinansowanie. Z tej pomocy przez ostatnie lata nie mogły korzystać miasta wojewódzkie jak Bydgoszcz, bezpośredni przełożony wojewody obiecał, że to się jednak zmieni.

22 czerwca w Fordonie gościł premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział, że program wsparcia dróg lokalnych będzie powiększony o 66 miast na prawach powiatu, premier wprost użył też nazwy Bydgoszcz, jako beneficjenta.

 

 

Na razie okazuje się jednak, że jest to tylko słowna zapowiedź, bowiem na początku lipca prezydenci największych polskich miast, zrzeszeni w Unii Metropolii Polskich wystosowali do premiera apel w sprawie ujęcia największych miast w programie, które zamieszkuje 6,7 mln mieszkańców, stanowiących prawie 18% całej populacji. W tym piśmie wskazują oni, że przeszkodą do wspierania dużych miast z Funduszu Dróg Samorządowych są zapisy ustawowe przyjęte w październiku 2018 roku, stąd też apelują o ich zmianę.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu