Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTrójwymiarowy mural na Kujawskiej może stać się kolejną perełką Bydgoszczy

Trójwymiarowy mural na Kujawskiej może stać się kolejną perełką Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 10 lipiec 2020 16:12

Prace związane z budową torowiska wzdłuż ulicy Kujawskiej – a właściwie w odsłoniętym tunelu systematycznie się toczą. Pojawił się pomysł, aby stworzyć mural kilkusetmetrowy, który być może będzie także największym muralem w Polsce. Plastyk Miejski ogłosił konkurs, który być może zyska nawet charakter międzynarodowy.

- Mural będzie widziany z okien jadącego tramwaju, dlatego bardzo nam zależy żeby ta kompozycja była dynamiczna, futurystyczna, ale jednocześnie bardzo praktyczna – wyjaśnia plastyk miejski Marek Iwiński.

 

- To miejsce, aż się prosi, aby je wykorzystać – podkreśla prof. Dariusz Markowski, z Rady ds. Estetyki Miasta - Od samego początku staraliśmy się ten mural stworzyć w zupełnie innym wymiarze - na świecie są murale trójwymiarowe, gdzie znajdujemy się w przestrzeni wychodzącej wręcz z chodników, wchodzące gdzieś w różne miejsca. Żeby tego typu mural powstał w tym miejscu, aby osoba jadąca tramwajem wchodziła w nową rzeczywistość.

 

Dla lepszego efektu - Dopuszcza się wprowadzenie elementów realistycznych w postaci malarstwa iluzjonistycznego oraz alternatywnie elementów reliefowych, przestrzennych, plastycznych tworzących formę architektonicznej artystycznej instalacji, która będzie nawiązywać stylistycznie do charakteru miejsca – podkreśla Iwiński.

 

Mural będzie miał szerokość 220 metrów, na każdej z dwóch ścian oraz wysokość od 3 do 4 metrów (ściany są pochyłe, stąd też wysokość na różnych odcinkach jest różna). Warunkiem postawionym dla twórców jest zachowanie powściągliwości kolorów, aby mural był stonowany, a nie atakował odbiorcy krzykliwymi barwami

 

Budżet na wykonanie muralu to 80 tys. zł, autor zwycięskiej koncepcji otrzyma również 5 tys. zł nagrody. Projekty konkursowe można do 9 września kierować mailowo - m.iwinski@um.bydgoszcz.pl

 

Przewiduje się wykonanie dzieła do 30 listopada bieżącego roku.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu