Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzy Fiedlera nie powstaną bloki w trybie ustawy ,,lex developer”

Przy Fiedlera nie powstaną bloki w trybie ustawy ,,lex developer”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 09 lipiec 2020 11:51

Spec ustawa z 2018 roku ma na celu przyśpieszyć budowę mieszkań, pozwalając pominąć dotychczas stosowane standardy planistyczne, np. pomijać zapisy planów miejscowych. Z tego powodu została okrzyknięta przez branżę ,,lex developer”. W przypadku stosowania tego przepisu kluczową rolę odgrywa rada gminy.

Rada Miasta Bydgoszczy wnioskami o ustanowienie inwestycji mieszkalnej w trybie ,,lex developer” zajmowała się trzy razy, zajmując się wnioskami dotyczącymi Fordonu. Jesienią ubiegłego roku bydgoscy radni odmówili najpierw (październik) zgody na ustanowienie inwestycji przy ulicy Twardzickiego, a w listopadzie przy ulicy Fieldorfa. W obu przypadkach przeciwko planom developerów protestowali mieszkańcy. Inwestorzy zaskarżyli jednak decyzje radnych do sądu.

 

Jeżeli chodzi o Twardzickiego to w marcu Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał rację bydgoskiego samorządu, odrzucając skargę inwestora. Być może zostanie wniesione odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

 

W lipcu natomiast WSA w Bydgoszczy umorzył postępowanie dotyczące ulicy Fieldorfa. Jak informuje w mediach społecznościowych dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej Anna Rembowicz-Dziekciowska, inwestor wycofał skargę. Dla mieszkańców, którzy protestowali przeciwko budowie bloków w swoim sąsiedztwie oznacza to, że mogą już spać spokojnie.

 

Trzeci raz wnioskiem w trybie ,,lex developer” Rada Miasta Bydgoszczy zajęła się w maju – inwestor wnioskował o zgodę na budowę bloku na skrzyżowaniu ulic Igrzyskowej i Akademickiej. Argumenty za wyrażeniem zgody przekonały radnych, aby wyrazić zgodę – w głosowaniu nikt nie głosował przeciwko.

 

Dwa lata funkcjonowania specustawy pokazują jednak, że decyzja rady gminy nie jest zawsze obligatoryjna i radni nie wyrażając zgody muszą to solidnie uzasadnić, inaczej samorząd może przegrać przed sądem. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wydawał też negatywne wyroki dla samorządów – w czerwcu ubiegłego roku Rada Miejska w Inowrocławiu odmówiła budowy bloku przy ulicy Solnej, inwestor zaskarżył uchwałę do WSA i w grudniu wygrał. Porównując jednak uzasadnienia przygotowane przez bydgoską MPU w sprawie inwestycji w Fordonie, a inowrocławską uchwałą, to inowrocławski samorząd swój brak zgody uzasadnił ,,dość lakonicznie”.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu