Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPsy w Służbie Więziennej

Psy w Służbie Więziennej

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 08 lipiec 2020 11:50
Psy w Służbie Więziennej ARchiwum SW

Psy uznawane są za najlepszych przyjaciół człowieka – ponad 130 psów pełni służbę w Służbie Więziennej, wspomagając strażników w ich obowiązkach. W okręgu penitencjarnym bydgoskim pracuje 8 psów.

Psy w Służbie Więziennej można podzielić na dwie specjalizację – psy patrolowo-obronne, które stanowią mniejszość oraz psy specjalne do wykrywania narkotyków i substancji niedozwolonych. Tych drugich w Polsce jest 107, natomiast w okręgu bydgoskim.

 

- Nargo, Car, Neff, Nida, Nela, Nabia oraz Apis i Neska - to one pełnią służbę na czterech łapach w pięciu naszych więzieniach – informuje Agnieszka Wollmann, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego SW w Bydgoszczy - To nie przypadek, że każdy z psów specjalnych ma imię zaczynające się na literę „N”. Tak jest przyjęte. Psy specjalne w naszej formacji kontrolują pod kątem wyszukiwania narkotyków pojazdy wjeżdżające na teren jednostek, a także osoby wchodzące na teren jednostek, czy hal produkcyjnych. Psy kontrolują także takie pomieszczenia jak: cele, miejsca zatrudnienia skazanych, sale widzeń, magazyny, pomieszczenia gospodarcze oraz korespondencję, w tym paczki oraz listy nadawane przez osoby bliskie skazanych. Ponadto współpracują z innymi służbami w realizacji ich zadań. To dzięki psom specjalnym Służba Więzienna jest w stanie zapobiec przedostawaniu się na teren jednostek znacznych ilość środków odurzających, ponieważ przeszkolonego psiego nosa nie oszukają pomysłowe kryjówki.

 

Nie każdy czworonog nadaje się do służby w zakładach karnych -

 

- Do konkursu stają psy w wieku od jednego roku do dwóch lat o budowie i szacie zgodnej ze wzorcem rasy, szczepione, dobrej kondycji oraz odpowiednim stanie zdrowia. O zakwalifikowaniu psa do tresury decyduje komisja, w skład której wchodzą funkcjonariusze z Działu Szkolenia Przewodników i Tresury Psów Służbowych z Zakładu Karnego w Czarnem. W trakcie naboru psy przechodzą przez liczne testy. W nieznanym dla psa środowisku sprawdzane są jego reakcje na różne bodźce, m.in. głośne dźwięki, wystrzały, jasne, ciemne, ciasne pomieszczenia, a także śliskie, miękkie powierzchnie, schody. U psów specjalnych ocenia się także aportowanie, a u psów służbowych ocenia się reakcje na pozoranta i gryzienie rękawa oraz reakcję na strzał – wyjaśnia Wollmann. W dalszej kolejności pies wraz z przypisanym mu przewodnikiem przechodzi 12 tygodniowe szkolenie w przypadku psów patrolowo-obronnych, psy specjalne muszą odbyć dłuzsze szkolenie.

 

Do służby przyjmuje się głównie owczarki niemieckie, belgijskie oraz holenderskie. Zdarzają się także jagdteriery, foksteriery, beagle oraz cocker spaniele. Służba w jednostkach penitencjarnych trwa do 9 lat.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu