Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTo orzeczenie sądu dotyczące stosowania obostrzeń może być przełomowe

To orzeczenie sądu dotyczące stosowania obostrzeń może być przełomowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 05 lipiec 2020 00:23
To orzeczenie sądu dotyczące stosowania obostrzeń może być przełomowe Obraz NomeVisualizzato z Pixabay

Jeszcze kilka tygodni temu mieliśmy obowiązek zakrywania nosa i ust także idąc chodnikiem, nawet jeżeli nie było nikogo w odstępie kilku metrów. Wcześniej przemieszczać mogliśmy się tylko i wyłącznie w konkretnych celach. Decyzja Sądu Rejonowego w Kościanie stawia nowe światło na tamte przepisy.

 

18 kwietnia na terenie gminy Czempin nałożył na osobę poruszającą się rowerem bez maseczki 500 zł grzywny. Mężczyzna mandatu jednak nie przyjął, dlatego policjanci skierowali przeciwko niemu wniosek o ukaranie do sądu. Sąd Okręgowy w Kościanie, jak informuje lokalny portal elka.pl, odmówił wszczęcia postępowania - W uzasadnieniu sędzia wskazała że ustawa, na przepisy której się powołano przy wprowadzeniu ograniczeń w przemieszczaniu się, dopuszcza jedynie ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się, a nie przemieszczania się w ogóle. Ograniczenia zostały wprowadzone rozporządzeniem, a konstytucja stanowi, że ich źródłem może być jedynie ustawa. Dodatkowo, jak czytamy w uzasadnieniu, można wprowadzić nakaz stosowania środków profilaktycznych wobec osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie. Obowiązek maseczek został jednak wprowadzony powszechnie, co łamie konstytucyjne prawa i wolności – czytamy na portalu elka.pl.

 

Sąd uznał zatem, że Rada Ministrów nie ma kompetencji, aby nakładać na obywateli obostrzenia ograniczające swobody obywatelskie. Swobody można ograniczyć jedynie w wyjątkowej sytuacji poprzez uchwalenie ustawy, w czasie epidemii w Polsce jednak ograniczono udział parlamentu w kształtowaniu obostrzeń.

 

Nie tylko chodzi o maseczki

W Bydgoszczy największe kontrowersje budziły kwestie związane z możliwością wyrażania poglądów. 1, 3 i 9 maja w centrum Bydgoszczy odbyły się tzw. spacery, których uczestnicy trzymając od siebie ponad 2 metrowy odstęp wyrażali poglądy. Na miejscu pojawiły się duże siły policji, funkcjonariusze natomiast legitymowali uczestników. Takie działanie policjantów skrytykował w swoim stanowisku Sejmik Województwa. 9 maja wylegitymowany został radny wojewódzki, były prezydent Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz, którego później wezwano jako podejrzanego popełnienia wykroczenia z artykułu 52 kodeksu wykroczeń, czyli udziału w nielegalnym zgromadzeniu.

 

Jasiakiewicz pytany o tę sytuację wyraził pogląd, że zakaz zgromadzeń został wprowadzony w sposób nieskuteczny prawnie - Wojewoda i Komendant Policji nie rozumieją, że ograniczenie praw obywatelskich zgodnie z Konstytucją może nastąpić wyłącznie na postawie ustawy. Rozporządzenie Rady Ministrów w tym zakresie nie wiąże obywateli.

 

Zakaz zgromadzeń wprowadzony był na mocy tego samego rozporządzenia, co nakaz noszenia maseczek, do którego odniósł się Sąd Rejonowy w Kościanie. Stąd też wspomniane stanowisko Sądu również tworzy wątpliwości co do zasadności działań policji w Bydgoszczy.

 

Kary administracyjne dla księży

W kwietniu w Żninie doszło do dość głośnej sprawy, bowiem inspektor sanitarny ukarał proboszcza parafii za to, że w trakcie dwóch Mszy Świętych było więcej wiernych niż dopuszcza rozporządzenie – łączna kara przekroczyła 20 tys. zł.

 

Pojawia się jednak wątpliwość, czy takie ograniczenia można wprowadzać na mocy rozporządzenia, czy konieczne byłoby przyjęcie przez parlament ustawy, jak wskazuje w innej sprawie Sąd Rejonowy w Kościanie.

 

Warte obejrzenia

 • Dobre wyniki Polaków na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy

  Natalia Kaczmarek we wspaniałym stylu wygrała bieg na 400 metrów podczas 6. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Kaczmarek zwyciężyła w czasie 49.86 sek., bijąc rekord mityngu. Rekordów mityngu w Bydgoszczy było zresztą więcej, a publiczność zgromadzona na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka nie mogła się nudzić i oklaskiwała też m.in. zwycięstwo Pawła Fajdka w rzucie młotem.

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

Wiadomości sportowe

 • Marszałek chciałby rozmawiać tylko o tym co wygodne, ale to pokazuje kryzys samorządności wojewódzkiej

  Gdy w poniedziałek ukazała się u nas publikacja o tym, że ,,media władzy”, czyli wydawane za nasze pieniądze przez samorządy i tworzone przez urzędników przemilczały krytyczny dla promu w Solcu Kujawskim raport NIK, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbywała się sesja Sejmiku Województwa. Po wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego nie należy się specjalnie dziwić, że podlegli mu pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Rozwoju temat przemilczeli w ramach swoich mediów.

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

Wiadomości z regionu