Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCo z rozbudową Opery Nova? Na razie trudno mówić o konkretach

Co z rozbudową Opery Nova? Na razie trudno mówić o konkretach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 02 lipiec 2020 11:25
Co z rozbudową Opery Nova? Na razie trudno mówić o konkretach Wizualizacja

W budżecie Bydgoszczy na 2020 rok zapisano połowę środków na rozpoczęcie w tym roku budowy IV kręgu Opery Nova, drugą połowę miał dołożyć Samorząd Województwa (rozważano również wzięcie przez Operę kredytu poręczonego przez Województwo). Wszystko wskazuje na to, że Samorząd Województwa nie przewiduje realizacji tej inwestycji w tym roku, a też nie można mieć pewności co do przyszłego.

Po długim czasie oczekiwania marszałek udzielił odpowiedzi na interpelacje radnego wojewódzkiego Łukasza Krupy, w której pytał o finansowanie wojewódzkiego wkładu w realizację tej inwestycji.

 

Aktualnie przedmiotem dyskusji i konsultacji jest schemat finansowania tej inwestycji – odpowiada marszałek Piotr Całbecki. Marszałek pisze o planie skorzystania z Regionalnego Programu Operacyjnego na 2021-2027 z Unii Europejskiej. Problem w tym, że nowa perspektywa finansowa UE póki co jest wirtualna, co zresztą potwierdza marszałek w piśmie – Do zakończenia negocjacji z rządem i Komisją Europejską nie można tego potwierdzić z całą pewnością – pisze.

 

Marszałek informuje również, że złożono aplikację o dofinansowanie z Mechanizmu Finansowania Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jeżeli udałoby się uzyskać dofinansowanie jest szansa na rozpoczęcie tej inwestycji w miarę bliskim czasie, w przeciwnym wypadku trudno nawet obstawiać, że budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

  - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

 • Sikorski dystansuje się od możliwości zostania unijnym komisarzem

  Od wyborów europejskich minął już ponad tydzień – w Unii Europejskiej rozpoczęły się układanki nowego rozdania w Komisji Europejskiej, od wielu tygodni w spekulacjach pojawia się nazwisko Radosława Sikorskiego, obecnie szefa polskiej dyplomacji. Sikorski miałby odpowiadać za sprawy obrony lub unijną dyplomację. Polityk i premier Donald Tusk w poniedziałek od tego się zdystansowali.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu