Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKolejny krok w budowie bydgoskiego respiratora

Kolejny krok w budowie bydgoskiego respiratora

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 02 lipiec 2020 00:12

Po wybuchu pandemii COVID-19 resort nauki i szkolnictwa wyższego zaproponował środowisku naukowemu opracowanie polskiego respiratora, tak na wszelki wypadek, gdyby doszło do masowego przyrostu zachorowań i sprzęt jakim dysponuje Polska był niewystarczający. Na tą odezwę odpowiedział Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy prototypem Coviventilucm01.

W ostatnim czasie liczba aktualnie chorych w Polsce zaczęła spadać, nie wiemy jak potoczy się dalej epidemia, ale być może druga fala COVID-19 będzie łagodniejsza, a są też hipotezy, iż w ogóle do niej nie dojdzie. Prototyp

Coviventilucm01 na Wydziale Inżynierii Mechanicznej UTP jednak już powstał, więc jest szansa, że projekt ten znajdzie zastosowanie na rynku komercyjnym, w szczególności, że respiratory na europejskim rynku są towarem deficytowym.

 

- Rozumiem, że każdy prototyp jest czymś co jest zalążkiem czegoś jeszcze doskonalszego, dzięki temu coś robi się super doskonałe. To jest nowa gałąź przemysłu, która myślę powinna się w Polsce rozwijać. Nie możemy jako Europa ciągle patrzeć na to, gdzie jest najtańsza siła robocza i wszystkie zagraniczne pomysły rozwijane są tam daleko, a jak widzimy musimy liczyć sami na siebie najbardziej – powiedział w maju, podczas wizyty na UTP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Maksymowicz. W projekt zaangażowany jest Szpital Wojskowy z Polikliniką w Bydgoszczy oraz przedstawiciele branży medycznej.

 

Przed tygodniem Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy poinformował, że trwa załatwianie zezwoleń dla wyprodukowania serii próbnej urządzenia, która zostanie poddana badaniom klinicznym, w celu dopuszczenia bydgoskiego respiratora do użytku.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Marszałek województwa i zarząd z wotum zaufania, ale debata pokazała kryzys debaty w województwie

  Można było się spodziewać, że na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa radni udzielą absolutorium oraz wotum zaufania dla Zarządu Województwa – o ile w tym roku ta debata nie była specjalnie istotna, bo z racji tego, że jesteśmy świeżo po wyborach, wynik głosowania nie niesie żadnych skutków prawnych, to pokazała ona pewien kryzys w dyskusji publicznej.

 • Jutro jedna z ważniejszych sesji sejmiku w roku, choć w tym roku nie aż tak

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecyduje o udzieleniu lub nieudzieleniu wotum zaufania dla Zarządu Województwa za 2023 rok oraz udzieleniu lub nieudzieleniu absolutorium. Jest to zawsze jedna z ważniejszych sesji w roku, bowiem odbywa się dyskusja o stanie województwa oraz ocena władzy wykonawczej. Ten rok jest jednak szczególny, bowiem minęło niewiele ponad 2 miesiące od wyborów samorządowych, gdzie całe władze samorządowe były poddane weryfikacji przez wyborców.

Wiadomości z regionu