Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski samorząd pyta na jakiej podstawie posłowie wręczają samorządom czeki

Bydgoski samorząd pyta na jakiej podstawie posłowie wręczają samorządom czeki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 czerwiec 2020 17:32

W przestrzeni medialnej pojawiły się informacje o tym jak posłowie PiS rozdają czeki samorządowcom w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych, o takiej sprawie, gdy posłanka Ewa Kozanecka przekazała 0,5 mln zł gminie Sadki, pisaliśmy rano. Głos w tej sprawie zabrał skarbnik Bydgoszczy Piotr Tomaszewski.

 

Fundusz Inwestycji Samorządowych jak wyjaśnia wicepremier Jadwiga Emilewicz ma sprawić, aby samorządy pomimo recesji spowodowanej COVID-19 dalej prowadziły inwestycje. Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego Bydgoszczy ma przypaść wsparcie na poziomie 63 mln zł. Zastępca prezydenta Michał Sztybel i skarbnik Piotr Tomaszewski wskazują, że poza zapowiedziami sprawy jeszcze nie rozwiązano formalnie, stąd też dziwią się, że politycy PiS zaczęli już rozdawać czeki.

 

- Termin wnoszenia uwag był do środy, czyli do wczoraj – wspomina o terminie w którym wypowiadać się mogły samorządy skarbnik Piotr Tomaszewski. Również wczoraj wspomniana posłanka Kozanecka wręczyła czek wójtowi Sadek - W momencie kiedy politycy wręczają czeki ludziom merytorycznym, czyli starostom, skarbnikom, burmistrzom, z tym się wiążą konkretne oczekiwania, czy zatem konsultacje nie były potrzebne, czy sprawa ma charakter wyłącznie wirtualny? - pyta się Tomaszewski, obawiając się, czy faktycznie kwota 63 mln zł trafi do Bydgoszczy. Zdaniem zastępcy Michała Sztybla, może być to tylko wrzutka przedwyborami.

 

- Podszedłem pragmatycznie, poprosiłem swoich urzędników, aby przejrzeli strony internetowe ministerstw, strony internetowe rządu i spojrzeli – co musimy zrobić, aby te pieniądze pozyskać? Niestety, odpowiedź którą otrzymałem jest taka, jak wspomniał pan skarbnik, nie ma przepisów w oparciu o które moglibyśmy uzyskać te pieniądze - komentuje zastępca prezydenta Sztybel.

 

Obecnie zapisy tworzące Fundusz Inwestycji Samorządowych są w Senacie, który być może przyjmie je w przyszłym tygodniu, wówczas podpis będzie musiał złożyć jeszcze prezydent. Przepisy zakładają, że Rada Ministrów na mocy rozporządzenia utworzy mechanizm podziału środków, co z kolei rząd będzie mógł zrobić dopiero po podpisie prezydenta pod ustawą.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

  W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

 • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

  Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu