Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKolejne tramwaje z Bydgoszczy trafią do historycznej stolicy Rumunii

Kolejne tramwaje z Bydgoszczy trafią do historycznej stolicy Rumunii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 19 czerwiec 2020 08:47
Kolejne tramwaje z Bydgoszczy trafią do historycznej stolicy Rumunii Wizualizacja pojazdu dedykowanego Jassy

Jassy to liczące około 300 tys. miasto w Rumunii, które przez kilka lat pełniło rolę historii, to także ważny ośrodek historycznej Mołdawii. Od 2012 roku po ulicach Jassy jeżdżą cztery tramwaje wyprodukowane przez PESA Bydgoszcz, teraz władze tego miasta zdecydowały się zakupić kolejne 16 tramwajów typu Swing.

Jassy to również pierwsze miasto w tamtym regionie, które 122 lata temu uruchomiły elektryczne tramwaje. Jassy pomimo pandemii COVID-19 postanowiło rozwijać transport tramwajowy, w przetargu ogłoszonym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Administracji Publicznej Rumunii bydgoska PESA złożyła najtańszą ofertę. Za zrealizowanie dostawy 16 Swingów PESA zarobi 130 mln zł. Teraz została podpisana pomiędzy samorządem Jassy, a bydgoską PESA umowa, która zakłada dostawę tramwajów w ciągu 22 miesięcy, pierwszy pojazd do Rumunii trafi w drugiej połowie 2021 roku. Umowę z uwagi na ograniczenia w przemieszczaniu się międzynarodowym, spowodowane pandemią, zawarto korespondencyjnie.

 

- To kolejna po Cluj umowa na dostawę tramwajów w Rumunii. Dostarczymy do Jassy komfortowe, bezpieczne, nowoczesne tramwaje, i jestem przekonany, że pasażerowie będą z nich zadowoleni. Dla nas to bardzo ważny kontrakt, chcemy bowiem rozwijać obecność Pesa na rynku tramwajowym w Europie – mówi Krzysztof Zdziarski, prezes PESA Bydgoszcz.

 

Do Jassy trafi zmodyfikowana pod potrzeby tego miasta wersja Swingu. Klasyczny i sprawdzony w wieloletniej eksploatacji 5-cio członowy pojazd z rodziny Swing o długości 30 metrów oferuje użytkownikowi 100% niskiej podłogi, może zabrać do 240 pasażerów, w tym prawie 60 na miejscach siedzących. Pojazd jest ekologiczny, a niskie zużycie energii potwierdzone zostało testem SORT2. Tramwaj będzie wyposażony w nowoczesne systemy sterowania, diagnostykę on line, monitoring video i wiele innych.

 

- Jassy to historyczna stolica Rumunii i miasto, które jako pierwsze wprowadziło elektryczny transport publiczny 122 lata temu. Jestem pewien, że tramwaje Pesa będzie się tutaj czuły jak w domu - zapowiada burmistrz Jassy, Mihai Chirica.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

  W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

 • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

  Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu