Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo 15 latach Białe Błota kończą spór z RZI

Po 15 latach Białe Błota kończą spór z RZI

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 28 maj 2020 00:31

Od 2005 roku linia orzecznicza wskazywała, że Regionalne Zarządy Infrastruktury nie są płatnikami podatku od nieruchomości na terenach wykorzystywanych przez lotniska. Z tego tytułu od RZI opłaty pobierała Bydgoszcz i Białe Błota. O ile bydgoski samorząd dość szybko się dogadał z RZI, to Białe Błota rządzone przez kilku wójtów toczyły spory sądowe. Wójt Dariusz Fundator postanowił je zakończyć.

 

Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy, że Białe Błota przegrały proces i zgodnie z wyrokiem za lata 2005-2007 muszą zapłacić ponad 1,7 mln zł nadpłaconego przez RZI podatku oraz inne koszty administracyjne. We wtorek wójt Dariusz Fundator zapowiedział, że gmina od tego wyroku się nie odwoła, jednocześnie dość krytycznie ocenił toczenie przez swoich poprzedników sporu, który od kilu lat z punktu widzenia gminy wydaje się przegrany. Wniesienie apelacji kosztowałoby około 100 tys. zł, natomiast każde kolejne 6 miesięcy toczenia tego sporu przekładać będzie się na około 200 tys. zł dodatkowych odsetek.

 

Radca prawny obsługujący Białe Błota nie krył zdziwienia, iż przez lata sporu nie tworzono rezerwy finansowej, która pozwoliłaby w przypadku przegranej na pokrycie zobowiązań. Dopiero subkonto, na które wpływały pieniądze z RZI założono w 2012 roku. Stąd też spór o lata 2012-2016 rozstrzygnięto poprzez zwrot środków z subkonta RZI. Według wójta poza okres po 2012 roku zwrócono RZI prawie 10 mln zł.

 

- Ważne jest, aby w miarę możliwości prowadzić sprawy tak, abyśmy mogli naszą przyszłość mogli planować bez zobowiązań, które są już za nami. Bez zobowiązań, które mogą po wielu latach uderzyć nas źle prowadzonymi sprawami sądowymi – ocenił wójt Dariusz Fundator.

 

Podjęte decyzje mają na celu raz na zawsze zamknąć ten ciągnący się przez 15 lat spór.

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza zagra w III lidze!

    33 kolejka IV ligi, a zarazem ostatnia w swoich wynikach okazała się zaskakująca, ale podsumować można ją stwierdzeniem, że Zawisza awansował do III ligi. To kolejny krok w odbudowywaniu bydgoskiej piłki nożnej, który kilka lat temu rozpoczął się w B klasie, najniższej klasie rozgrywkowej.

  • Zawisza pewnie pokonuje zespół z Włoclawka. Czekamy na potwierdzenie podtrzymania walkowera

    W zaległym meczu 29 kolejki Zawisza Bydgoszcz pokonał 5:1 Lidera Włocławek wracając na pozycję lidera IV ligi. Przed nami jedna kolejka – jeżeli w sobotę Zawisza i Włocłavia wygrają swoje mecze, to do III ligi awansuje bydgoski klub. Sprawę może jednak skomplikować cofnięcie walkowera jakim ukarana została Włocławia.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu