Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPomimo interwencji policyjnej kibice oddali hołd papieżowi św. Janowi Pawłowi II

Pomimo interwencji policyjnej kibice oddali hołd papieżowi św. Janowi Pawłowi II

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 18 maj 2020 20:24

Po godzinie 18:00 na alejach Jana Pawła II w Bydgoszczy został rozłożony na skarpie wizerunek św. Jana Pawła II. Tym symbolicznym gestem kibice Zawiszy chcieli oddać hołd polskiemu papieżowi. Pojawiły się wcześniej jednak komplikacje.

Pierwotnie kilkumetrowe płótno planowano rozłożyć o godzinie 17:00, ale już przed ta godziną wiadukty nad alejami Jana Pawła II były obstawione przez policyjne radiowozy. Do tego na miejscu pojawili się funkcjonariusze nieumundurowani, a także funkcjonariusze wyposażeni w lornetki i kamery, aby filmować ewentualne naruszenia. Policjanci zasugerowali, że rozłożenie wizerunku św. Jana Pawła II będzie odebrane jako działanie nielegalne (brak zgód ZDMiKP), co może skońćzyć się interwencją. Po jakimś czasie ludzie się rozeszli, policjanci rozjechali, wówczas kibice wraz z radnym Jerzym Mickusiem rozłożyli symbolicznie wizerunek papieża Jana Pawła II.

 

Historia się powtarza

1 maja 2012 roku, w pierwszą rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II, w tym samym miejscu, w identyczny sposób kibice uczcili papieża Polaka. Na miejsce przybyli policjanci, którzy zatrzymali uczestników, natomiast wizerunek papieża zabezpieczono jako dowód rzeczowy. O sprawie zrobiło się głośno w całej Polsce, dyskusję o interwencji policyjnej przeprowadzono również na sali sejmowej. W kolejnych latach kibice w podobny sposób oddali cześć papieżowi, nie dochodziło już jednak do żadnych incydentów. Dzisiaj zobaczyliśmy, że problem jednak powraca.

 

Warte obejrzenia

 • Nasi wioślarze o finały będą musieli powalczyć w niedzielę

  W nocy z piątku na sobotę w Tokio odbyły się kolejne biegi eliminacyjne z udziałem sportowców z Kujaw. Ten drugi dzień wioślarskich zmagań był nieco gorszy, bowiem żadnej z naszych osad nie udało się wywalczyć bezpośrednich awansów do półfinałów. Na szczęście w nocy z soboty na niedzielę będą mieli jeszcze szanse w repasażach. Kulminacja zmagań wioślarzy o medale rozpocznie się we wtorek – a właściwie w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego.

 • Dobry początek Olimpiady przez polską dwójkę z Mateuszem Biskupem

  Dzisiaj o godzinie 12 czasu polskiego rozpocznie się Ceremonia Otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio. W nocy czasu polskiego odbywały się pierwsze przedbiegi w konkurencjach wioślarskich. O godzinie 3:40 do rywalizacji przystąpiła polska dwójka w składzie Mateusz Biskup z RTW Lotto Bydgostii i Mirosław Ziętarski.

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Półtora tygodnia bez zgonu spowodowanego COVID-19. Szczepienia działają

  Ostatni zgon spowodowany COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim został potwierdzony w środę 15 lipca, czyli półtora tygodnia temu. Przez 24 dni lipca stierdzono 12 zgonów, gdy jeszcze nie tak dawno było to kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tygodniowo. Od początku pandemii w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono blisko 4,8 tys. zgonów.

  Etykiety: covid19
 • Tempo szczepień spadło o kilkadziesiąt procent (raport szczegółowy)

  W ostatnim tygodniu w województwie kujawsko-pomorskim przeprowadzono niespełna 64 tys. szczepień, gdy analogicznie tydzień temu było to ponad 100 tys. Mamy zatem spadek o kilkadziesiąt procent, jak wynika ze wskaźników, w kolejnych tygodniach szczepienia w naszym regionie będą dalej zwalniały. Zapraszamy do zapoznania się z naszym raportem szczegółowym.

Wiadomości z regionu