Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy i jaki będzie nowy ZIT?

Czy i jaki będzie nowy ZIT?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 04 maj 2020 13:48
Czy i jaki będzie nowy ZIT? Fot: Paweł Zielke

Nowy wieloletni budżet Unii Europejskiej, który obowiązywać powinien od 2021 roku to wciąż odległa sprawa i coraz mniej prawdopodobne wydaje się jego uchwalenie do końca roku – z jednej strony na brak porozumienia wewnątrz UE co do jego kształtu, z drugiej z powodu pandemii COVID-19, która jest dla przywódców Unii teraz największym zmartwieniem. Trwają jednak nad nim prace oraz nad nowymi programami operacyjnymi. Czy Bydgoszcz będzie dalej tworzyć ZIT z Toruniem?

ZIT – czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to element polityki unijnej dla obszarów metropolitalnych, który funkcjonuje w Regionalnych Programach Operacyjnych. Pojawił się on pierwszy raz w perspektywie UE 2013-2020, w naszym województwie utworzono bydgosko-toruński ZIT, choć porozumienie pomiędzy tymi miastami powstało w bólach, a zgoda na bydgosko-toruńskie porozumienie w Radzie Miasta Bydgoszczy przeszła zaledwie jednym głosem.

 

Czy w perspektywie 2021-2027 współpraca bydgosko-toruńska w ZIT będzie kontynuowana? Dzisiaj prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wyraził pogląd, że trzeba pewne rzeczy zrewidować. W piśmie do marszałka województwa oraz przewodniczącej Sejmiku Województwa prezydent Bydgoszczy wnioskuje o utworzenie ZIT na bazie Stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego Metropolia Bydgoszcz. Stowarzyszenie tworzy 20 samorządów, w tym dwa powiaty. Wśród nich są miasta nie tworzące obecnie ZIT: Barcin, Mrocza, Kcynia, Żnin, Pruszcz Pomorski, Rojewo.

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza zagra w III lidze!

    33 kolejka IV ligi, a zarazem ostatnia w swoich wynikach okazała się zaskakująca, ale podsumować można ją stwierdzeniem, że Zawisza awansował do III ligi. To kolejny krok w odbudowywaniu bydgoskiej piłki nożnej, który kilka lat temu rozpoczął się w B klasie, najniższej klasie rozgrywkowej.

  • Zawisza pewnie pokonuje zespół z Włoclawka. Czekamy na potwierdzenie podtrzymania walkowera

    W zaległym meczu 29 kolejki Zawisza Bydgoszcz pokonał 5:1 Lidera Włocławek wracając na pozycję lidera IV ligi. Przed nami jedna kolejka – jeżeli w sobotę Zawisza i Włocłavia wygrają swoje mecze, to do III ligi awansuje bydgoski klub. Sprawę może jednak skomplikować cofnięcie walkowera jakim ukarana została Włocławia.

Wiadomości sportowe

   

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu