Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKonstytucja 3 Maja stała się sumieniem i wyrazem walki o niepodległość

Konstytucja 3 Maja stała się sumieniem i wyrazem walki o niepodległość

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 03 maj 2020 15:39

Dzisiaj przypada 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne w polskich miastach nie można było świętować z takim rozmachem jak przyzwyczailiśmy się w latach ubiegłych. Nie oznacza to jednak, że data ta przechodzi bez echa, na wielu budynkach wiszą symbolicznie flagi narodowe, a refleksje z okazji przypadającej rocznicy pojawiają się w lokalnych parafiach.

 

- Dzieło Sejmu Czteroletniego do dziś tkwi jak perła w polskiej narodowej skarbnicy. Powstała, jako symbol żywotności i trwałości narodu, jego mądrości społecznej i politycznej. Kiedy Polski zabrakło na mapach Europy i świata, to ustawa rządowa była węzłem rozszarpanej Ojczyzny. Atakowana zażarcie przez rządy państw zaborczych, ze wzmożoną siłą odradzała się w świadomości narodu. Stawała się jego sumieniem i wyrazem woli walki o niepodległość – mówił w dzisiejszym kazaniu ks. Józef Kubalewski, proboszcz parafii Świętych Polskich Braci Męczenników. Kapłan wskazał też na opór jaki stawiała część możnych, która chciała wstrzymać reformy, którym symbolem była Konstytucja 3 Maja, którzy współdziałali w porozumieniu carycą Katarzyną II, zawiązując konfederację targowicką - Targowica – synonim zdrady narodowej, przekreśliła dorobek reformatorów Polski.


Po rozbiorach datę uchwalenia Konstytucji 3 Maja upamiętniano w skupiskach polonijnych, na terenach objętych zaborami obchodzenie daty podpisania Konstytucji 3 Maja wiązało się z represjami, ale Polacy nie zrezygnowali z pielęgnowania dziedzictwa tego dokumentu, który pomagał zachowywać polską tożsamość. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 3 maja stał się jednym z najważniejszych świąt w Polsce. Dokładnie 100 lat.

 

- Dzisiaj – obchodząc doniosła 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, trzeba sobie postawić to dramatyczne pytanie – a jak jest dzisiaj? Jaka jest dzisiaj świadomość naszego społeczeństwa, jaka jest świadomość każdego z nas, świadomość posiadanych praw i realizacja ciążących obowiązków? - pytał w homilii ks. Kubalewski - Czy to nie nasze zaniedbanie, że dziś w naszej wolnej Ojczyźnie, może coraz bardziej bezkarnie, w imię źle pojętej tolerancji i wolności, szerzy się demoralizacja i ośmieszanie autorytetów, profanacja Mszy Świętych, świątyń i wizerunków Matki Najświętszej.

 

Parafia Polskich Braci Męczennikow to miejse to miejsce szczególne dla symboliki polskich dążeń do niepodległości i suwerenności, bowiem w tej parafii ostatnie nabożeństwo odprawił w 1984 roku błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, który w drodze powrotnej do Warszawy został porwany przez funkcjonariuszy aparatu represji.

 

 


Zapis transmisji na żywo Mszy:

 

Msza Święta w 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W to ważne dla Polaków święto przeprowadzimy transmisję na żywo z parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy

Opublikowany przez Portal Kujawski Niedziela, 3 maja 2020

 

Zawierzenie Polski Najświętszemu Sercu

W 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Jasnej Górze, w duchowej stolicy Polski, przed obrazem Matki Boskiej Królowej Polski, przewodniczący polskiego Episkopatu abp. Stanisław Gądecki odczytał uroczyście akt zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa przez wstawiennictwo Matki Bożej Królowej Polski. Władze państwowe w tym wydarzeniu reprezentowała marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

 

 

Gdy zbliża się 100. rocznica Cudu Nad Wisłą – który w sierpniu 1920 roku za przyczyną Najświętszej Maryi Panny ocalił naszą Ojczyznę i cywilizację europejską od bolszewickiego panowania – my, Pasterze Kościoła w Polsce, podobnie jak nasi Poprzednicy przybywamy na Jasną Górę. To tutaj od pokoleń uczymy się, że królowanie Chrystusa, a wraz z Nim Maryi, Królowej Polski, obejmuje w sposób szczególny również służbę Narodowi. Tutaj – na Jasnej Górze – uświadamiamy sobie wyraźniej odpowiedzialność za chrześcijańskie dziedzictwo na polskiej ziemi. Potrzebę wspólnej troski wszystkich warstw społecznych nie tylko za materialne, ale także za duchowe dobro naszej Ojczyzny – napisano w akcie - Oddal od nas wszelką zarazę błędów i grzechów, pandemię koronawirusa, grożącą nam suszę, jak również kryzys ekonomiczny i związane z tym bezrobocie. Te nasze prośby ośmielamy się zanieść do Ciebie przez szczególne wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, która jest naszą Przedziwną Pomocą i Obroną. (…) Maryjo! Pragniemy w tej modlitwie przywołać solidarny Akt Zawierzenia świata, Kościoła a także naszej Ojczyzny, który w dniu 25 marca 2020 r., wypowiadał przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii w Fatimie. Dzisiaj zawierzamy Tobie naszą Ojczyznę i Naród, wszystkich Polaków żyjących w Ojczyźnie i na obczyźnie. Tobie zawierzamy całe nasze życie, wszystkie nasze radości i cierpienia, wszystko czym jesteśmy i co posiadamy, całą naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Uproś nam wszystkim obiecanego Ducha Świętego, aby ponownie zstąpił i odnowił oblicze tej Ziemi.

 

Po odczytaniu treści aktu, odegrany został hymn Gaude Mater Polonia. Powyższy akt został również odczytany w sobotę w bydgoskiej Katedrze, przed obliczem Matki Boskiej Pięknej Miłości.

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Radny sejmikowy rezygnuje z teki wiceministra. Media piszą o konflikcie w resorcie

  Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Paweł Zgórzyński, związany politycznie z PSL-em, w styczniu dostał nominację na wiceministra w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Teraz z tej funkcji zrezygnował – oficjalnie z powodów osobistych, ale według ogólnopolskich mediów jest drugie dno.

 • Karty w Sejmiku Województwa wydają się już rozdane

  Do wyboru nowego Zarządu Województwa i władz Sejmiku Województwa jeszcze prawie miesiąc, ale wszystko wskazuje na to, że tutaj mamy podręcznikowe status quo i na zmiany większe się nie zanosi. Nikt nawet właściwie nie rozważa, aby marszałkiem został kto inny jak Piotr Całbecki, który w Toruniu uzyskał fenomenalny wynik. Jak spojrzymy na poprzednie kadencję to jego pozycja była równie silna, ale wtedy przynajmniej w publicystyce robiono bydgoszczanom nadzieje o marszałku z Bydgoszczy. Teraz na to się nie zanosi.

Wiadomości z regionu