Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFitch: Polskie miasta powinny przetrwać krótkotrwałe zakłócenia gospodarcze

Fitch: Polskie miasta powinny przetrwać krótkotrwałe zakłócenia gospodarcze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 15 kwiecień 2020 00:13

Trudno dzisiaj przewidywać jakie skutki gospodarcze dla Bydgoszczy przyniesie epidemia COVID-19, w szczególności zawieszenie gospodarcze, jakie dla ograniczenia rozpowszechniania się wirusa wprowadził rząd. Zdaniem Fitch Ratings, jeżeli wkrótce gospodarka zostanie ,,odmrożona”, to polskie miasta nie powinny sobie poradzić, być może będzie tylko trzeba przesunąć o rok dwa lata niektóre inwestycje.

Rating Bydgoszczy według Fitch to A- z perspektywą stabilną. W ostatniej analizie Fitch Ratings ocenia, że przejściowe pogorszenie wyników operacyjnych spowodowane epidemią COVID-19 nie powinny od razu skutkować obniżeniem ocen ratingowych, bowiem polskie miasta posiadają na ogół rezerwę do przetrwania krótkoterminowych zakłóceń gospodarczych, z którymi mamy obecnie do czynienia.

 

Zdaniem Fitcha, gdyby sytuacja przedłużyła się o kilka tygodni, wówczas mogłoby to wpłynąć na oceny ratingowe, ale zdaniem agencji ratingowej też nie od razu, bowiem około 70% przychodów miast jest chroniona przed cyklami gospodarczymi. Obecna sytuacja obostrzeń wdrożonych przeciw COVID-19 przełożyć może się najbardziej na spadek wpływów z tytułu podatku CIT od firmy, który stanowi mniej niż 5% dochodów miast. Subwencje rządowe – około 33% dochodów oraz podatek PIT 28% są chroniono przed cyklami gospodarczymi.

 

Analitycy Fitch zauważają, że stan epidemii sprawi, że wiele planowanych wydatków nie zostanie wydatkowanych, chociażby na organizację wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Nie powinno to jednak przynieść samorządom oszczędności, bowiem zamiast tego będzie trzeba wydać pieniądze na przeciwdziałanie COVID-19.

Warte obejrzenia

 • Lekkoatleci rozpoczęli zmagania – dramat Pawła Wojciechowskiego – udział bydgoszczanki w drugim medalu dla Polski

  W nocy z czwartku na piątek rozpoczęły się zmagania lekkoatletów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Niestety jak na razie nie zanosi się na zbyt wiele medali zawodników z naszego regionu – właściwie nadzieje możemy mieć jedynie jeszcze w konkurencjach biegowych. Zanosi się, że będą to jedne z gorszych igrzysk ostatnich lat dla naszego regionu, ale także dla Polski bo po tygodniu zmagań olimpijskich biało-czerwoni wywalczyli tylko dwa medale.

 • Polacy zdobyli pierwszy medal – w Bydgoszczy widać jednak niedosyt

  To była noc wioślarskich emocji, gdy według czasu japońskiego dzień się rozpoczynał. Zgodnie ze starym zwyczajem w nowej siedzibie RTW Lotto Bydgostii zawodnicy, w tym także młodzi, którzy być może w przyszłości będą olimpijczykami, trenerzy, działacze oraz prezydent Rafał Bruski wspólnie kibicowali. Wszyscy szczególnie liczyli na dobre występy zawodników RTW Lotto oraz Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Unia Europejska chce ograniczyć cenzurę portali społecznościowych

  Prywatna cenzura w wykonaniu portali społecznościowych, czyli m.in. usuwanie profili przez Facebooka, może utrudniać działalność organizacjom społecznym, artystom, politykom czy dziennikarzom. Procesy sądowe zapowiada były prezydent USA Donald Trump, ale nie on jedyny chce walczyć z prywatną cenzurą. Unia Europejska pracuje nad nowym prawem, które ma zapewnić większą przejrzystość decyzji moderacyjnych oraz możliwość ich kwestionowania, także przed sądem.

 • W lipcu 20 razy mniej zgonów niż w maju (podsumowanie lipca)

  Przez okres lipca w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 129 zakażeń klinicznych COVID-19, co stanowi 0,2 dziennie na 100 tys. mieszkańców. Co najbardziej jednak powinno cieszyć to znaczny spadek liczby zgonów, których przez te 31 dni odnotowano 15 – to najlepsze dane od czerwca i lipca 2020 roku.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu