Jesteś tutaj: HomeBydgoszczByły szef niemieckich policjantów miał rodzinę zamordowaną pod Bydgoszczą

Były szef niemieckich policjantów miał rodzinę zamordowaną pod Bydgoszczą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 13 kwiecień 2020 18:18

Do 2014 roku Wolfgang Kopitzsch był prezydentem niemieckiej Policji, w Polsce nazwalibyśmy go komendantem głównym. Z zamiłowania jest też historykiem, w sposób szczególny dążył do rozliczenia się niemieckiej policji z niechlubnych powiązań z nazizmem.

 

Nazizm interesuje Wolfganga Kopitzscha głównie z powodów rodzinnych. Jego ojciec był funkcjonariuszem pruskiej policji – w 1933 roku, gdy Hitler doszedł do władzy, został zwolniony z pracy z powodu przynależności do SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec). Do pracy wrócił dopiero w 1945 roku, ale po trzech latach za krytykę połączenia SPD z KPD (Komunistyczna Partia Niemiec) znowu stracił pracę. Uciekł z rodziną do Hamburga (z NRD w Bloku Wschodnim do RFN), gdzie do emerytury pełnił funkcję policjanta. Wolfgang Kopitzsch miał zatem motywację do badań nad niepochlebnymi czasami nazizmu, bowiem w tamtym okresie jego rodzina była prześladowana.

 

Kopitsch nagłaśniał również zbrodnie na Żydach jakiej dopuścili się hamburscy policjanci w Józefowie na Lubelszczyźnie. W 1999 roku jako zastępca dyrektora hamburskiej szkoły policyjnej wprowadził nauczanie o tym co się tam wydarzyło, a także organizował wycieczki dla pobierających naukę, aby poznali z bliska ten wstydliwy fragment historii.

 

W wywiadzie dla portalu taz.de Wolfgang Kopitzsch przyznaje, że jego żona posiada polskie korzenie. Matka jego teścia, wywodząca się z polsko-niemieckiej rodziny, została zamordowana w jednym z obozów pod Bydgoszczą przez Niemców. Kopitzsch nie wskazuje jednak o jaki obóz może chodzić, a tych w naszym regionie było kilka.

 

Wolfgang Kopitzsch podobnie jak jego ojciec, związał się politycznie z SPD.

 

Warte obejrzenia

 • Mamy Mistrza Świata w Karate Kyokushin

  W weekend w Tauron Arena w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Kyokushin, które wygrał Paweł Stasiński, na co dzień uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu, trenujący w Bydgoskim Klubie Kyokushin. Jego przygoda z tym sportem trwa od 2017 roku.

 • Czy i kto kogo uderzył na meczu IV ligi w Inowrocławiu?

  W sobotę Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko w stosunku 1:6 z Pogonią Mogilno. To jednak nie o wyniku meczu dyskutuje się po tym meczu, ale o tym co działo się w pomieszczeniach klubowych. O sprawie pisze m.in. portal Telewizji Polskiej.

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Szczepienia znowu zwalniają (raport szczegółowy)

  W ostatnim tygodniu pierwszą lub drugą dawką szczepionki w kujawsko-pomorskim zaszczepiło się ponad 11,4 tys. osób. Niestety od 12 listopada nie są udostępniane dane o trzeciej dawce i dawkach przypominających, stąd też nie wiemy ile tak naprawdę odbywa się szczepień.

 • Kujawsko-pomorski wątek afery mailowej pokazuje dobitnie jak wygląda kuchnia polityczna

  Od kilku miesięcy ujawniana jest korespondencja ministra Michała Dworczyka, politycy PiS sprawy nie chcą komentować, w tym także zanegować autentyczności ujawnianych treści. Wiele wiadomości udało się jednak potwierdzić. Wczoraj ujawniono korespondencję pomiędzy ministrem Łukaszem Schreiberem i wspomnianym ministrem Dworczykiem.

Wiadomości z regionu