Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Bóg zasnął, aby obudzić nas do miłości”

,,Bóg zasnął, aby obudzić nas do miłości”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 11 kwiecień 2020 22:17

Chrystus śmierć pokonał! - to przesłanie niesie Wigilia Paschalna rozpoczynająca w Kościele Wielkanoc. Epidemia koronawirusa sprawia, że wielu z nas w sposób szczególny obawia się śmierci, ale dzisiejsze święta przypominają nam, że Jezus Chrystus tę śmierć pokonał.

 

- Boimy czyjegoś oddechu, podać rękę drugiemu człowiekowi, bo w tym wszystkim może czaić się śmierć. Świat drży z obawy przed śmiercią, spogląda w liczby i się boi – mówił w homilii Wigilii Paschalnej odprawianej w bydgoskiej Bazylice ks. Maciej Musielak – A my dzisiaj, wśród tego lęku przed śmiercią, świętujemy przecież życie. Zmartwychwstanie, cieszymy się z tego, że Chrystus pokonał śmierć. Niezależnie co nas spotka w życiu, czy one będzie długie czy krótkie – niech obawa przed śmiercią nie niszczy naszej wiary. Niech nie zabija w naszych sercach wiary w to, że Chrystus śmierć pokonał.


Liturgia Wielkiej Soboty rozpoczyna się od Liturgii Światła, w trakcie której kapłan błogosławi ogień i zapala paschał. Symbolicznie po ciemności nawiązującej do śmierci krzyżowej Chrystusa, w świątynia rozpalane są paschały i zapalane światła. W Liturgii Słowa czytane są kolejne opisy: stworzenia świata i człowieka; ofiary Abrahama z syna Izaaka; wydostania się Izraelitów z niewoli egipskiej. Liturgia kończy się opisem jak kobiety zastają pusty grób Chrystusa i zostają powiadomieni przez anioła, że zmartwychwstał.


- Bóg zasnął, aby obudzić nas do miłości – mówił pod koniec nabożeństwa ks. Sławomir Bar, proboszcz Bazyliki – Bóg, Jezus Chrystus zasnął, by obudzić ludzkość.

 

Być może miał na myśli to jak wiele osób w tej nowej dla nas rzeczywistości zaczęło służyć na co dzień innym. Działać bezinteresownie dla współbraci, czego nie sposób obecnie nie zauważyć. A jeszcze kilka tygodni temu takich uczynków brakowało.

 

Życzenie na Wielkanoc!

Życzenia z okazji Zmartwychwstania Pańskiego od proboszcza Sławek Bar Bar bazyliki św Wincentego a Paulo w Bydgoszczy! Dziękuję za nagranie życzeń Czarek Przemek i za pomoc przy trasnmisji oraz @Portal Kujawski za zangażowanie do prowadzenia!

Opublikowany przez Bazylika św. Wincentego a Paulo Sobota, 11 kwietnia 2020

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • GDDKiA po raz kolejny wybiera wykonawcę na toruński odcinek S-10. Czy tym razem uda się podpisać umowę?

  Odcinek południowej obwodnicy Torunia w ramach drogi ekspresowej S-10 jest dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dość pechowy, o ile na pozostałych trzech (od węzła Bydgoszcz Stryszek, przez Emilianowo i Solec Kujawski pod sam Toruń) podpisane są już umowy z wykonawcami na tym odcinku pojawiały się problemy - w poniedziałek 28 listopada po raz trzeci dokonano wyboru najlepszej oferty.

 • Kolejne wsparcie przekazuje województwo dla Ukrainy

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecydował o przekazaniu czterem regionom na Ukrainie łącznie 300 tys. zł – wsparcie to ma pozwolić na zaopatrzenie Ukraińców w agregaty prądotwórcze, śpiwory oraz przenośne kuchenki gazowe. Jest to odpowiedź na ostatnie działania Rosji, która oparła swoje działania na niszczeniu infrastruktury cywilnej, przez co powstają ogromne problemy z dostępnością prądu.

Wiadomości z regionu