Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Bóg zasnął, aby obudzić nas do miłości”

,,Bóg zasnął, aby obudzić nas do miłości”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 11 kwiecień 2020 22:17

Chrystus śmierć pokonał! - to przesłanie niesie Wigilia Paschalna rozpoczynająca w Kościele Wielkanoc. Epidemia koronawirusa sprawia, że wielu z nas w sposób szczególny obawia się śmierci, ale dzisiejsze święta przypominają nam, że Jezus Chrystus tę śmierć pokonał.

 

- Boimy czyjegoś oddechu, podać rękę drugiemu człowiekowi, bo w tym wszystkim może czaić się śmierć. Świat drży z obawy przed śmiercią, spogląda w liczby i się boi – mówił w homilii Wigilii Paschalnej odprawianej w bydgoskiej Bazylice ks. Maciej Musielak – A my dzisiaj, wśród tego lęku przed śmiercią, świętujemy przecież życie. Zmartwychwstanie, cieszymy się z tego, że Chrystus pokonał śmierć. Niezależnie co nas spotka w życiu, czy one będzie długie czy krótkie – niech obawa przed śmiercią nie niszczy naszej wiary. Niech nie zabija w naszych sercach wiary w to, że Chrystus śmierć pokonał.


Liturgia Wielkiej Soboty rozpoczyna się od Liturgii Światła, w trakcie której kapłan błogosławi ogień i zapala paschał. Symbolicznie po ciemności nawiązującej do śmierci krzyżowej Chrystusa, w świątynia rozpalane są paschały i zapalane światła. W Liturgii Słowa czytane są kolejne opisy: stworzenia świata i człowieka; ofiary Abrahama z syna Izaaka; wydostania się Izraelitów z niewoli egipskiej. Liturgia kończy się opisem jak kobiety zastają pusty grób Chrystusa i zostają powiadomieni przez anioła, że zmartwychwstał.


- Bóg zasnął, aby obudzić nas do miłości – mówił pod koniec nabożeństwa ks. Sławomir Bar, proboszcz Bazyliki – Bóg, Jezus Chrystus zasnął, by obudzić ludzkość.

 

Być może miał na myśli to jak wiele osób w tej nowej dla nas rzeczywistości zaczęło służyć na co dzień innym. Działać bezinteresownie dla współbraci, czego nie sposób obecnie nie zauważyć. A jeszcze kilka tygodni temu takich uczynków brakowało.

 

Życzenie na Wielkanoc!

Życzenia z okazji Zmartwychwstania Pańskiego od proboszcza Sławek Bar Bar bazyliki św Wincentego a Paulo w Bydgoszczy! Dziękuję za nagranie życzeń Czarek Przemek i za pomoc przy trasnmisji oraz @Portal Kujawski za zangażowanie do prowadzenia!

Opublikowany przez Bazylika św. Wincentego a Paulo Sobota, 11 kwietnia 2020

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu