Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWielki Piątek – dzień w którym zabito Chrystusa

Wielki Piątek – dzień w którym zabito Chrystusa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 11 kwiecień 2020 00:35

Liturgia Wielkiego Piątku to jedna z najbardziej smutnych w roku, tego dni bowiem wspominana jest śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu, a wcześniej jego droga krzyżowa. Tego dnia w tradycji następuje też adoracja krzyża, który doprowadził do zbawienia świata.

Dzisiaj w klimat Liturgii Męki Pańskiej możemy się wczuć szczególnie, bowiem z powodu epidemii koronawirusa z jednej strony mamy pustki w kościołach, z drugiej zaś towarzyszy nam lęk o przyszłość. W Wielki Piątek obowiązuje też wiernych post ścisły, czyli oprócz wstrzemiężliwości od pokarmów mięsnych, także post ilościowy.

 

Przed bydgoską Bazyliką wystawiony został krzyż – w Wielki Piątek w tradycji wierni adorowali Chrystusa w ciemnicy, dzisiaj aby ułatwić wiernym dotarcie do niego, krzyż został wystawiony na zewnątrz. Liturgia Męki Pańskiej w Bazylice rozpoczęła się o prostracji przez przewodniczącego obrzędowi, czyli położeniu się krzyżem przed ołtarzem na znak uniżenia. W dalszej części miała miejsce adoracja krzyża.

 

O godzinie 21:00 czasu polskiego odbyła się w Watykanie droga krzyżowa, którą poprowadził papież Franciszek. Pierwszy raz od kilkudziesięciu lat nie odbywała się ona w rzymskim koloseum, ale na Placu Świętego Piotra przy udziale nielicznych, duchowo na to wydarzenie za pośrednictwem mediów patrzył cały świat.

 

Po Wielkim Piątku przychodzi czas ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli dzień zwycięstwa. W Kościele rozpocznie się zatem za kilka godzin czas radosny.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Ukraina i Mołdawia rozpoczęły kolejny etap w drodze do Europy

  Główną przyczyną wojny na Ukrainie jest to, że Ukraińcy chcą być w Europie Zachodniej, Rosja natomiast przemocą próbowała zachować ten kraj w swojej strefie wpływów. Ukraińcy pomimo ogromnych kosztów stawiają opór bo widzą swoją przyszłość w demokratycznej Europie. Kolejnym etapem w drodze Ukrainy do Europy Zachodniej jest uzyskanie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Taki sam status uzyskała sąsiadująca z Ukrainą niewielka Mołdawia.

 • Dzisiaj wybrzmiał ostatni dzwonek

  Rok szkolny 2021/2022 dzisiaj dobiega końca – ostatni jego dzień to galowe spotkania i wręczanie świadectw oraz to co dla uczniów najważniejsze rozpoczęcie wakacji. Był to specyficzny rok – bowiem był to kolejny pandemiczny rok szkolny, co prawda starano się ograniczać okresy nauczania zdalnego, które nie był już tak powszechne jak w poprzednim roku, ale była to specyfika nauczania przed 2020 rokiem w Polsce nieznana.

Wiadomości z regionu