Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWielki Piątek – dzień w którym zabito Chrystusa

Wielki Piątek – dzień w którym zabito Chrystusa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 11 kwiecień 2020 00:35

Liturgia Wielkiego Piątku to jedna z najbardziej smutnych w roku, tego dni bowiem wspominana jest śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu, a wcześniej jego droga krzyżowa. Tego dnia w tradycji następuje też adoracja krzyża, który doprowadził do zbawienia świata.

Dzisiaj w klimat Liturgii Męki Pańskiej możemy się wczuć szczególnie, bowiem z powodu epidemii koronawirusa z jednej strony mamy pustki w kościołach, z drugiej zaś towarzyszy nam lęk o przyszłość. W Wielki Piątek obowiązuje też wiernych post ścisły, czyli oprócz wstrzemiężliwości od pokarmów mięsnych, także post ilościowy.

 

Przed bydgoską Bazyliką wystawiony został krzyż – w Wielki Piątek w tradycji wierni adorowali Chrystusa w ciemnicy, dzisiaj aby ułatwić wiernym dotarcie do niego, krzyż został wystawiony na zewnątrz. Liturgia Męki Pańskiej w Bazylice rozpoczęła się o prostracji przez przewodniczącego obrzędowi, czyli położeniu się krzyżem przed ołtarzem na znak uniżenia. W dalszej części miała miejsce adoracja krzyża.

 

O godzinie 21:00 czasu polskiego odbyła się w Watykanie droga krzyżowa, którą poprowadził papież Franciszek. Pierwszy raz od kilkudziesięciu lat nie odbywała się ona w rzymskim koloseum, ale na Placu Świętego Piotra przy udziale nielicznych, duchowo na to wydarzenie za pośrednictwem mediów patrzył cały świat.

 

Po Wielkim Piątku przychodzi czas ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli dzień zwycięstwa. W Kościele rozpocznie się zatem za kilka godzin czas radosny.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • GDDKiA po raz kolejny wybiera wykonawcę na toruński odcinek S-10. Czy tym razem uda się podpisać umowę?

  Odcinek południowej obwodnicy Torunia w ramach drogi ekspresowej S-10 jest dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dość pechowy, o ile na pozostałych trzech (od węzła Bydgoszcz Stryszek, przez Emilianowo i Solec Kujawski pod sam Toruń) podpisane są już umowy z wykonawcami na tym odcinku pojawiały się problemy - w poniedziałek 28 listopada po raz trzeci dokonano wyboru najlepszej oferty.

 • Kolejne wsparcie przekazuje województwo dla Ukrainy

  W poniedziałek Sejmik Województwa zdecydował o przekazaniu czterem regionom na Ukrainie łącznie 300 tys. zł – wsparcie to ma pozwolić na zaopatrzenie Ukraińców w agregaty prądotwórcze, śpiwory oraz przenośne kuchenki gazowe. Jest to odpowiedź na ostatnie działania Rosji, która oparła swoje działania na niszczeniu infrastruktury cywilnej, przez co powstają ogromne problemy z dostępnością prądu.

Wiadomości z regionu