Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSejmik udzielił dotacji na zabytki, głównie na kościoły

Sejmik udzielił dotacji na zabytki, głównie na kościoły

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 13 kwiecień 2020 00:25
Trwa tynkowanie św. Antoniego Trwa tynkowanie św. Antoniego Archiwum

W ubiegłą środę odbywała się zdalna sesja Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W trakcie tych obrad radni przyjęli program wsparcia dotacjami renowacji zabytków. Wartość przyznanych dotacji przekracza 10 mln zł, są to środki z Unii Europejskiej oraz fundusze województwa.

Blisko 50 tys. zł dotacji otrzyma parafia św. Apostołów Piotra i Pawła przy Placu Wolności w Bydgoszczy. 30 tys. zł trafi do parafii Miłosierdzia Bożego w Bydgoszczy, parafia pw. św. Antoniego w Bydgoszczy otrzyma blsko 50 tys. zł, zaś parafia pw. Józefa Rzemieślnika prawie 40 tys. zł. Wojewódzki Sanepid na renowacje budynku, w którym znajduje się w Bydgoszczy jego siedziba otrzyma 20 tys. zł dotacji. Przychodnia Gdańska (mieści się w budynku dawnej dyrekcji kolejowej przy ulicy Dworcowej) na prace konserwatorskie uzyska 10 tys. zł dotacji.

 

Jeszcze w marcu dotacje na ochronę zabytków przekazała natomiast Rada Miasta Bydgoszczy. Najwięcej, bo 250 tys. zł uzyska Cerkiew Prawosławna przy Nowym Rynku, która znajduje się w budynku grożącym katastrofą budowlaną. Parafia św. Antoniego otrzyma również około 100 tys. zł dotacji z miasta. Więcej o miejskim programie pisaliśmy - Cerkiew otrzyma wsparcie z miasta

 

Największym beneficjentem miejskich i wojewódzkich dotacji jest w tym roku parafia św. Antoniego z Padwy przy Węźle Zachodnim. Od kilku miesięcy trwa renowacja konstrukcji i tynkowanie kościoła. Świątynia na tynkowanie czeka przeszło 75 lat.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu