Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiejasna przyszłość grobu odrestaurowanego podczas kwesty

Niejasna przyszłość grobu odrestaurowanego podczas kwesty

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 06 luty 2020 07:36

Co roku Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy organizuje w październiku i w listopadzie kwestę na rzecz ratowania nagrobków na najstarszych bydgoskich cmentarzach. W 2013 roku kwestowano m.in. na odnowienie pomnika Władysława Paciorkiewicza, twórcy pierwszej polskiej maszyny do pisania oraz budowniczego fabryki maszyn w Bydgoszczy. Teraz pojawia się jednak wątpliwość co do przyszłości tego pomnika.

W Polsce przyjęło się, że co 20 lat trzeba wnosić tzw. opłatę za groby. Jesienią Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta oznaczył naklejkami na Cmentarzu Starofarnym te groby, gdzie termin mija oraz gdzie ratusz nie ma informacji o aktualnych dysponentach grobów. Taka naklejka pojawiła się również na grobie Paciorkiewicza, który został w 2014 roku wyremontowany pieniędzmi z kwesty.

 

Interpelacje w tej sprawie do prezydenta złożył radny Ireneusz Nitkiewicz. Prezydent Rafał Bruski uspokoił, że na chwilę obecną nikt nie planuje likwidować grobu Władysława Paciorkiewicza. Zapewnił również, że decyzje o likwidacje grobu na Starofarnym będą poprzedzały analizy, z udziałem służb konserwatorskich. Pozostaje jednak pewna wątpliwość, prezydent informuje bowiem – opłatę za grób może uiścić jakakolwiek osoba, nawet nie będąc dysponentem grobu.

 

Czyżbyśmy mieli zrzucić się przy okazji tegorocznej kwesty? - można zapytać ironicznie. Patrząc bardziej na poważnie problem leży już w rozwiązaniu systemowym, na poziomie ustawy szczególną ochronę mają groby kombatantów, niedawno specjalny status zyskały też groby osób zasłużonych w polskich dążeniach do niepodległości niebędące kombatantami. Władysław Paciorkiewicz, który przysłużył się swoim życiem rozwojowi Bydgoszczy, zasług na tamtych polach nie miał. To, że TMMB postanowiło odnowić jego grób świadczy natomiast o uznaniu ze strony późniejszych pokoleń bydgoszczan.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Rząd chce zaorać regionalne porty lotnicze, w tym bydgoski? Pytam w Sejmie... W 2022 roku latać będą tam samoloty czy latawce?

  • Urząd Marszałkowski nie rozstrzygnie przetargu kolejowego do 12 grudnia

    Marszałek województwa po raz kolejny się przeliczył w swoim optymizmie, gdy pod koniec sierpnia na Sejmiku Województwa zapewniał, że przetarg na obsługę połączeń kolejowych zostanie rozstrzygnięty przed 12 grudnia. Wówczas niektórzy radni mieli wątpliwości, że zbyt długo zwlekano z przetargiem i po prostu nie starczy czasu. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że sceptycy mieli rację.

    Etykiety: kolej
  • Trzy województwa generują ponad połowę zakażeń dla całej Polski

    We wtorkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o blisko 4 tys. zakażeń co jest rekordem jeżeli chodzi o drugie półrocze 2021 roku. W województwie kujawsko-pomorskim jest to 126 zakażeń, najwięcej od maja, ale jak spojrzymy na województwo lubelskie, gdzie jest 998 zakażeń, to nie jest to wielki wynik.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu